24. 03. 2021
ČNB zřejmě na čas odloží své jestřábí záměry
Hlavní tuzemskou událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Sice se nedá předpokládat, že by ČNB dnes sáhla na úrokové sazby, nicméně něco málo by mohli centrální bankéři naznačit ohledně svých dalších záměrů. Stále totiž platí prognóza, podle které by už ve druhém čtvrtletí měla ČNB začít zvyšovat úrokové sazby a jen v letošním roce tak učinit celkem třikrát. S ohledem na pandemickou situaci i nerovnoměrný vývoj ekonomiky je pravděpodobné, že tento ambiciózní „plán“ nevyjde, a to zřejmě i navzdory prozatím vyšší než očekávané inflaci.
Bankovní rada by se dnes mohla ještě více vymezit vůči hlavnímu scénáři prognózy a třeba se i přiklonit se k tomu pandemickému, protože v prognóze předpokládaná podoba a délka lockdownu se prostě nenaplnila. Podle základního výhledu měla míra restrikce v ČR reprezentovaná Stringency indexem už od začátku února postupně klesat a nyní by se měla nacházet někde blízko šedesáti bodů. Na místo toho jsme byli ještě v polovině března nad osmdesátkou, a tak rozvolňování předpokládané v ČNB zůstává zatím v nedohlednu. Jestli se totiž něco začne brzy uvolňovat, tak to bude spíše pohyb obyvatelstva než třeba restrikce v obchodech a dalších službách. Realita proto zaostává za předpoklady hlavního scénáře a zvyšuje pravděpodobnost scénáře pandemického, který start zvyšování sazeb odsouvá o zhruba půl roku, jak to vyplývá z grafů ČNB. Když k tomu připočteme, že do utahování měnové politiky se nehrnou ani významné zahraniční centrální banky, kde se pandemická situace zlepšuje o poznání více a vakcinace obyvatel probíhá rychleji, není opravdu se zvyšováním sazeb kam pospíchat. Zvlášť když zde nehrozí v podstatě žádné významné „škody“ z prodlení odkladu růstu sazeb.
Dnešní rozhodování centrální banky bude nepochybně velmi snadné, avšak o to svízelnější bude vyjasnit další záměry ČNB v době, kdy jsou k dispozici s výjimkou inflace a trhu práce pouze lednová tvrdá data z ekonomiky. Něco málo o blízké minulosti by nejenom centrálním bankéřům mohly pomoci i dnešní předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně, které napoví, jak si vedly firmy v březnu a jaká jsou jejich očekávání či zakázky pro nejbližší měsíce. Mohou totiž leccos napovědět i o kondici tuzemského průmyslu, na který se v první polovině letošního roku tolik spoléhá.
Petr Dufek
Analytik ČSOB