17. 01. 2021
Co může způsobit další finanční krizi?
I přes rychlý vynález léku na koronavirus svět stále čelí „rekordní“ míře nakažených a čím déle bude trvat vakcinace, tím větší budou ztráty pracovních míst, uzavírání podniků, problémy se splácením odložených dluhů domácností a firem jako i rekordní růst zadlužování zemí. Následně to bude znamenat delší cestu k dosažení předpandemického stavu jakož i výrazné snižování předpokládaného ekonomického růstu na rok 2021.
Vynořující se hrozba
Hlavní ekonomka Světové banky Carmen Reinhartová se otevřeně vyjádřila na současný ekonomický vývoj: „Nezaměňujte oživení se se zotavením. Zotavení v tomto roce stále ponechává příjem na obyvatele pod úrovní před krizí – označování za oživení je zavádějící.“
Vlády se během virové pandemie dohodly s finančními institucemi na celém světě na odkladu lhůt splácení dluhů pro podniky a domácnosti. Reinhartové upozornila na odložené úvěry, které se zatím neřeší, ale mohly by v budoucnu vyvolat finanční krizi zatím, co bude pandemie nadále devastovat globální ekonomiku.
Co se stane, když tato ochranná období skončí a instituce začnou vymáhat splácení dluhů?
Několik významných osobností varovalo před touto neřešenou hrozbou. Generální ředitel SoftBank Masa Son varoval před hrozící „katastrofou“ nesplácení dluhů, která by mohla zasáhnout globální trhy.
Výzkumný spoluzakladatel GMO Jeremy Grantham naznačil, že „tato bublina praskne v pravý čas, bez ohledu na to, jak moc se ji Fed bude snažit podporovat, s následnými škodlivými dopady na ekonomiku a na portfolia (investorů).“
Varovné makroekonomické varování
V prvním týdnu roku 2021, 965 000 Američanů podalo prvotní žádosti o dávky v nezaměstnanosti. Tento údaj byl masivním skokem z minulé hodnoty 784 000 a vysoko nad očekáváným nárůstem 789 000. Při pohledu na historické údaje je tento nárůst nejvyšší od srpna minulého roku.
Podíl „zombie“ společností (průměrný provozní zisk za poslední tři roky je nižší než úrokové náklady finančního dluhu) v zemích OECD vzrostl v minulém roce na nové historické maximum přibližně 16 %. Společnost negeneruje dostatečný peněžní tok ani při splácení úroků a musí si nadále půjčovat na splácení úroků z finančního dluhu. Takové společnosti musí z dlouhodobého hlediska zaniknout.
Na přiloženém obrázku můžeme pozorovat procentuální vývoj „zombie“ společností zemí OECD
Nejsignifikantnějším indikátorem jsou však nominální výnosy 10letých amerických státních dluhopisů, které v posledních dnech rostly, což může naznačovat, že prasknutí bubliny je na dohled.
Záchrana centrálních bank
Peněžní zásoba ve skutečnosti rostla v roce 2020 na rekordní úrovně. Z historického hlediska nebyl růst peněžní zásoby nikdy vyšší, neboť 70. léta byla jediným obdobím, kterým se objem blížil.
Goldman vyvolal nákupní šílenství na americkém trhu, když banka uvedla, že očekává, že Biden zavede fiskální stimulační balíček ve výši „jen“ 750 miliard dolarů, z toho asi 300 miliard dolarů v „stimulujících“ šecích pro Američany. Následně tyto fámy dementoval a ubezpečil trh přímými platbami Američanům v hodnotě 2 000 dolarů, zvýšení podpory v nezaměstnanosti na 400 dolarů týdně, spolu v objemu 1,9 bilionu dolarů. Stejně ECB postupuje prodlužováním nákupu dluhopisů do roku 2022 v celkové hodnotě 1,85 bilionu eur.
Otřesy na americkém trhu způsobené závanem menšího fiskálního balíku jak se očekávalo jen ukazují stav na trhu, který na tom není dobře. Při pohledu na nejstarší kontinent můžeme pozorovat první varovný signál vyjádřený Christine Lagardeovou: „Existovaly by však důvody k obavám, pokud by členské státy i po skončení března potřebovaly zavření a například kdyby se zpomalily očkovací programy.“
Každý dluh je jednou nutné splatit. Opatření odložení hypoték v USA skončí v září a banky budou vymáhat své úvěry. Pokud to nastane a inflace nevzroste, oddlužování bude bolestivé pro společnosti jako i domácnosti a v nejhorším případě spustí finanční krizi.
Lukáš Baloga, ProfitLevel