17. 01. 2023
Co podle Allianz nejvíce ohrožuje podniky v čase ekonomické a energetické krize?
Kybernetické útoky a přerušení provozu již druhý rok po sobě způsobují firmám po celém světě největší obavy. Letošními skokany v žebříčku globálních rizik jsou však makroekonomický vývoj, do kterého patří inflace, nestabilita finančních trhů a hrozící recese (postup z 10. na 3. místo.) a vliv energetické krize (nové riziko na 4. příčce), neboť ekonomické a politické důsledky Covid-19 a ukrajinské války nabírají na síle. To jsou závěry 12. žebříčku největších rizik podnikání Allianz Risk Barometr, který z názorů 2 712 rizikových expertů z 94 zemí světa připravila Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).
NOVÉ HROZBY
Tato rizika vyžadují okamžitou akci ze strany společností a zároveň vysvětlují pokles obav z přírodních katastrof, klimatických změn a pandemie v letošním žebříčku. Politická rizika a násilí jsou novou hrozbou, která uzavírá žebříček 10 největších globálních rizik. „Společnosti v Evropě a zejména v USA se obávají současné „permakrize“ vyplývající z důsledků pandemie, ekonomického a politického dopadu války na Ukrajině. Je to zatěžkávací zkouška odolnosti každé společnosti. Pozitivní zprávou je, že jako pojistitel sledujeme u mnoha našich klientů neustálé zlepšování se, zejména co se týče zvyšování odolnosti dodavatelských řetězců, zlepšování plánování kontinuity podnikání a posilování kybernetické kontroly,” říká výkonný ředitel AGCS Joachim Müller.
Energetická krize se poprvé v žebříčku objevila vysoko na 4. místě (22 %). Některá průmyslová odvětví, jako například výroba chemikálií, hnojiv, skla a hliníku, se mohou spoléhat na jediný zdroj energie – ruský plyn v případě mnoha evropských zemí – proto jsou náchylná k přerušení dodávek energie nebo zvýšení cen. Ovlivní to ziskovost zejména v evropských zemích.
DIGITÁLNÍ NEBEZPEČÍ
REKLAMA
Kybernetické incidenty, jako jsou výpadky IT, ransomwarové útoky nebo úniky údajů, jsou již druhým rokem po sobě celosvětově nejvýznamnějším rizikem. Tohoto rizika se nejvíce obávají malé společnosti. „Velké společnosti si už zvykly být terčem útoků a ty s adekvátní kybernetickou bezpečností dokážou efektivněji odrážet většinu útoků. Stále více se to však týká i malých a středních podniků, které mají tendenci podceňovat svoji expozici a musí neustále investovat do posilování kybernetické bezpečnosti,“ říká Shanil Williams, člen představenstva AGCS. Podle Allianz jsou průměrné náklady na únik údajů na historickém maximu 4,35 milionu dolarů a očekává se, že v roce 2023 překročí 5 milionů dolarů. Konflikt na Ukrajině a širší geopolitické napětí zvyšuje riziko rozsáhlého kybernetického útoku ze strany státem podporovaných aktérů.
OČEKÁVÁ SE RECESE
Rok 2023 bude pro podniky v mnoha zemích dalším rokem zvýšených rizik přerušení provozu, protože mnohé obchodní modely jsou náchylné k náhlým změnám, které následně ovlivňují zisky a výnosy. Možná globální recese je dalším pravděpodobným zdrojem narušení s potenciálem selhání dodavatele a platební neschopnosti, což je problém zejména pro společnosti s jedním nebo omezeným počtem kritických dodavatelů. Allianz předpovídá v letošním roce celosvětový růst insolvence o 19 procent. Všechny tři hlavní ekonomické oblasti – USA, Čína a Evropa – jsou v krizovém režimu současně, i když z různých důvodů, což předpovídá recesi v Evropě a USA v roce 2023. „Rok 2023 bude náročným rokem. Přesto není důvod k zoufalství. Obrat v úrokových sazbách pomáhá v neposlední řadě milionům střadatelů. Důsledky nad rámec očekávané recese v roce 2023 jsou již nyní jasné – nucená transformace ekonomiky směrem k dekarbonizaci, tak i zvýšená informovanost o rizicích a posílení sociální a ekonomické odolnosti,“ uzavírá Ludovic Subran, hlavní ekonom Allianz.
TOP 10 rizik podnikání v roce 2023:
- Kybernetické útoky
2. Přerušení provozu
3. Makroekonomický vývoj
4. Energetická krize
5. Změny v legislativě a regulaci
6. Přírodní katastrofy
7. Klimatické změny
8. Nedostatek pracovní síly
9. Požáry, exploze
10. Politická rizika a násilí (politická nestabilita, válka, terorismus)