CZK/€ 25.085 +0,04%

CZK/$ 23.972 -0,15%

CZK/£ 30.307 +0,10%

CZK/CHF 26.635 +0,11%

08. 03. 2022

0 komentářů

Crypto prochází dalšími divokými výkyvy

 

Kryptoměny prošly minulý týden dalšími divokými výkyvy, kdy ceny bitcoinu vzrostly na více než 44 000 amerických dolarů a poté klesly zpět tam, kde týden začaly, tedy pod hranicí 40 000 dolarů.

Loading



 

Podobný průběh mělo i ethereum, které začalo týden kolem 2600 dolarů a poté vzrostlo na zhruba 3000 dolarů. Nyní se obchoduje opět níže, kolem 2500 dolarů.

Změny cen, podobně jako na akciových trzích, byly způsobeny geopolitickými machinacemi v Rusku, kdy nadále vládla nejistota, a investoři snižovali riziko.

Jak již bylo řečeno, výkyvy, které pozorujeme, jsou obecněji způsobeny nejistotou mezi investory po celém světě. Navzdory regionálním změnám v poptávce jsou kryptoaktiva v konečném důsledku globální a odráží se to v cenových změnách.

Instituce se obracejí na Grayscale a hledají výhodné nabídky

Podle údajů fondu Bitcoin Trust společnosti Grayscale v poslední době do jeho vlajkového fondu investují stabilní institucionální investoři. Data Glassnode také odhalila, že tito velcí investoři každý týden do fondu důsledně přidávají miliony dolarů, přičemž v týdnu, který končil 25. únorem, investovali téměř 140 milionů dolarů.

REKLAMA

Ačkoli to není v souladu se situací na jiných trzích, zdá se, že instituce se snaží zvýšit svou expozici vůči kryptoměnám v době masových výprodejů v sektorech, jako jsou technologie, a které dříve byly ,,dojnou krávou“.

Navzdory pozitivnímu přílivu bude možná GBTC potřebovat kout železo, dokud je žhavé. Vzhledem k tomu, že Kanada již schválila první bitcoinový ETF, může se Grayscale brzy dočkat vážné konkurence buď doma, nebo v zahraničí. Na základě dostupných údajů se zdá, že poptávka již existuje, a ještě bude zajímavé sledovat, co se v nadcházejících měsících stane s ohledem na větší dostupnost.

Filipínská centrální banka iniciuje výzkum CBDC

Filipínská centrální banka zahájila výzkumný projekt zaměřený na digitální měny centrální banky.

V nedávném projevu guvernér banky Benjamin Diokno hovořil o probíhajícím projektu a o tom, jak hodlá posoudit a budovat organizační kapacitu, znalosti, architekturu, technologie a politiku. Zatímco dříve se o tomto projektu pouze mluvilo, nyní to vypadá, že z hlediska posouzení proveditelnosti se projekt naplno rozjíždí.

REKLAMA

Také se ale zdá, že Filipíny se zaváděním CBDC nespěchají kvůli své velké závislosti na hotovosti; na rozdíl od Číny, která během zimních olympijských her předvedla svůj digitální Yuan.

Zdá se, že ačkoliv závod o zavedení prvního řádně fungujícího CBDC ještě oficiálně nezačal, přičemž mnoho zemí je ve fázi zkoumání a pouze Čína má skutečně něco, co se blíží modelu, že to nebude jen výsadou velkých ekonomik.

Jak je vidět na ukrajinském konfliktu, pohyb peněz nebo možnost přístupu k nim prostřednictvím nepřeberného množství prostředků by mohl vést ke globálnějšímu rozšíření možná rychleji, než se plánovalo.

Co si k tomu burgeru dát bitcoin?

Americký restaurační řetězec Shake Shack US nabízí zákazníkům, kteří při nákupu jídla používají aplikaci Cash, odměny v kryptoměnách. Zákazníci využívající Cash App Cash Card nebo program odměn získají zpět 15 % ze svého nákupu v bitcoinech.

REKLAMA

Nabídka sice platí pouze do poloviny března, ale jedná se jen o nejnovější spotřebitelskou značku, která se ponořila do kryptoměnového trhu. Podle vyjádření vedoucích pracovníků v deníku WSJ byla tato akce čistě testem proveditelnosti – jak z hlediska přilákání mladších zákazníků, tak z hlediska toho, zda má širší přijetí kryptoměn pro firmu smysl.

Shake Shack není první spotřebitelskou značkou, která testuje a učí se, a podle mého názoru můžeme být svědky toho, že řada dalších značek vyzkouší takové propagační akce v menším měřítku, protože sami experimentují s tím, jak se krypto může nebo nemusí integrovat do jejich podnikání.

S tím, jak se do prostoru NFT dostávají módní domy jako Gucci nebo Adidas, se slevy v rámci kryptoměn na nákupy nebo zvýšené možnosti nákupu mohou brzy stát běžnějším jevem.

Autor: Simon Peters, eToro analytik trhů s kryptoměnami

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Čím přitahuje Trumpův nástup Wall Street?

Trumpovo prezidentství vyvolává hodně emocí a přináší s sebou mnoho nejistot. Nicméně Wall Street, bez ohledu na to, kdo bude ve Spojených státech vládnout, bude nakonec věnovat pozornost tomu, jak se daří americkému byznysu. Donald Trump prohlašuje, že mu přinese „zlaté časy“ a posílí finanční pozici Spojených […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 01. 2025

Průzkum: Drobní čeští investoři propadají pro letošek skepsi

Čeští investoři jsou ve srovnání se zbytkem světa skeptičtější ohledně pokračování býčího trhu. Dva roky po sobě rostly trhy o více než 20 %.  A to se neděje často! Naposledy k této situaci došlo v roce 1998. Není tedy divu, že po tak dobrých výsledcích optimismus klesá. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025