Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je v dalším podezření na střet zájmů.
Právě v době, kdy v Parlamentu vrcholí spor mezi poslanci ANO a ČSSD o zastropování zprostředkovatelských provizí za prodej pojištění, vyšlo najevo, že na českém trhu je od minulého roku registrována firma Babišova bratra, která se stejné branži věnuje. Upozornil na to server E15.
Slovenský zprostředkovatel
Za slovenskou firmou Scheibner Insurance Broker stojí Babišův bratr Alexandr. Ve vedení české filiálky figuruje také jeho manželka, rozhodující podíl má jejich syn Martin.
Podle obchodního rejstříku závod sídlí na pražských Vinohradech a v Česku byl zapsán v říjnu 2014. Svým jménem odkazuje na předky z matčiny strany.
REKLAMA
Firma působí jako zprostředkovatel obchodu mezi pojišťovnami a zajišťovnami.
Babiš své zájmy odmítá
Právě okleštění provizí zprostředkovatelů pojištění přitom nyní vyvolalo spory mezi Babišem a ČSSD. Ministr financí měl proti návrhu námitky již dříve, své zájmy na novele pojišťovacího zákona ale odmítá.
Na jeho výhrady v úterý při schvalování novely upozornil poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). Ten kritizoval právě měnící se postoj ministerstva financí k provizím. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce, poslance údajně zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.
ČSSD chce, aby se Babiš omluvil, ten to ale odmítá. „Celá tato aféra je vyvolána tím, že se tady hraje o veliké peníze,“ řekl ve čtvrtek Babiš novinářům. Konkrétně jde podle něj o částku 22 miliard korun ročně mezi pojišťovnami a makléři.
REKLAMA
Poslancův návrh podle ministra ponechává tyto peníze z vypovězených smluv pojišťovnám, zatímco ministerstvo podle něj chce, aby 80 procent z toho šlo pojištěncům.
Výše provizí
Klienti každoročně zaplatí za životní pojištění 44 miliard korun. Předčasně se ukončí smlouvy za 21 miliard korun, klienti přitom získají zpět necelou polovinu zaplaceného pojistného, jde zhruba o 9,4 miliardy korun.
Výše provizí pojišťovacích zprostředkovatelů u životních pojistek je v Česku ve srovnání s řadou států OECD výrazně nadprůměrná. V sousedních zemích, jako jsou Polsko nebo Slovensko, je mírně vyšší, tedy vyšší než je obvyklé na vyspělých trzích, uvádí důvodová zpráva novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích.
V případě, že klient platí měsíčně pojistné 1000 korun a po 3,5 roku smlouvu ukončí, získá z celkově zaplacených 45.000 korun zpět v průměru 16.000 korun. Po zavedení regulace by to mělo být 28.600 korun.
Zprostředkovatel za uzavření takové smlouvy dostane ihned provizi 24.000 korun, která mu v případě zániku pojištění po dvou a více letech celá zůstane. Po zavedení regulace by to mělo být 12.600 korun.