30. 06. 2023
Díky skokovému zvýšení cen obilovin v červnu přinášely akcie agropodniků nadprůměrné výnosy
Agropodnikání patřilo v červnu zatím k nejvýnosnějším segmentům akciového trhu. Jeho akcie poskočily o 8,1 % zejména díky výraznému posílení pšenice a sójových bobů, jejichž produkční výhledy kazí sucha na severní polokouli. Dlouhodobější výhled v oblasti zemědělství vypadá pro investory přitažlivě a přináší s sebou nové fúze a akvizice, které povedou ke zlepšení jednotkových ukazatelů.
Hlavní body:
- V červnu jsou nejvýdělečnější ze všech komodit obiloviny, což zvýšilo hodnotu akcií z agropodnikání v tomto měsíci o 8,1 %. Akcie obecně přitom stouply jen o 5,1 %.
- Dlouhodobé vyhlídky cen potravin se zlepšily a s nimi i vyhlídky agropodnikání. To přineslo nové fúze a akvizice.
- Klíčovým faktorem zvyšujícím cenu potravin je klimatická změna, která může přinést tempo růstu, jaké jsme nezažili od 20. let minulého století.
Extrémní klimatické podmínky ženou ceny obilovin výš
Nedávné zprávy z komoditních trhů Commodity weekly: Best month in over a year (Nejlepší měsíc za více než rok) a COT: Speculators wrongfooted by grains surge (Spekulanti zaskočeni vzestupem obilovin) jasně ukazují, že byl červen doposud opravdu dobrý měsíc pro komodity vůbec a pro obiloviny zvlášť. Sucho po celé severní polokouli se negativně podepisuje na očekávané produkci obilovin a jako by to nestačilo, děje se to právě ve chvíli, kdy jsou komoditní trhy ve stavu zvýšené pohotovosti kvůli návratu El Niña, který může celou situaci zhoršit ještě víc.
Růst cen obilovin vynesl celý sektor zemědělského podnikání na akciových trzích výš. ETF iShares Agribusiness UCITS posílil v červnu o 8,1 % a akciový trh obecně o 5,1 %. Akcie agropodnikání výrazně posílily i při červnovém obchodování na americkém akciovém trhu a znatelně si pomohly zejména firmy podnikající ve skladování a přepravě zemědělských plodin, v zemědělských strojích, osivech a hnojivech.
Níže uvedená tabulka ukazuje 10 největších majetkových investic ETC iShares Agribusiness UCITS. Nejznámějším jménem pro obyčejné investory zde bude patrně Deere. Tento přední světový výrobce zemědělského vybavení je také dobrým příkladem toho, co se v těchto letech děje v zemědělství. Dochází totiž k integraci senzorů a pokročilé datové analýzy do zemědělských řešení, a vzniká tak nové odvětví, které bude v nadcházejících letech ještě hodně zajímavé.
ETF iShares Agribusiness UCITS vs. MSCI World v červnu 2023 | Zdroj: Bloomberg
REKLAMA
Optimističtější výhledy pro zemědělství a více fúzí a akvizic
Zlepšující se dlouhodobé výhledy potravinářských komodit také zvýšily aktivitu v oblasti fúzí a akvizic. Viterra (dceřiná společnost Glencore) oznámila fúzi s firmou Bunge (americkým exportérem sójových bobů, který podniká v potravinářském průmyslu a obchoduje s obilovinami a hnojivy). Vznikne tak agropodnik s hodnotou zhruba 34 miliard dolarů a tržbami kolem 100 miliard. Tato fúze je však vnímána jako ohrožení volného trhu a už proti ní vznesla protest argentinská vláda.
Již během pandemie náš tým upozorňoval, že ceny potravin už celá desetiletí takřka nepřispívaly k růstu inflace. Teď je však tlačí výš klimatická změna a chaotičtější počasí, které se podepisuje na zemědělské produkci. Od roku 1990 stoupal index cen potravin UN Food and Agriculture World Food Price Index v ročním přepočtu pouze o 2 %, takže ceny potravin rostly méně než celková cenová hladina. Pokud bychom počítali až od počátku roku 2003, činil růst cen v ročním přepočtu 4 %. Vzhledem ke klimatické změně nepředstavuje tato a možná ještě o něco vyšší hladina nijak přehnané dlouhodobé očekávání, a tak vidíme vývoj cen v zemědělském sektoru dlouhodobě pozitivně.
UN Food and Agriculture World Food Price Index | Zdroj: Bloomberg
Pětiletý graf ETF iShares Agribusiness UCITS vs. ETF iShares Core MSCI World UCITS
Zdroj: Bloomberg
Peter Garnry, hlavní akciový stratég