25. 02. 2021
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Plošná karanténa z loňského jara sice připomněla, že je třeba stále počítat s americkým dolarem, současně ale potvrdila odolnost eura. Počátkem loňského dubna totiž nastal obrat trendu a euro začalo vůči dolaru opětovně posilovat. Koncem listopadu prolomilo hranici 1,2 dolaru za euro a přelom roku zakončilo ještě silnější. V současnosti je euro na nejvyšších úrovních od března 2018 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo vydat směrem ke slabším hodnotám. Do bezpečného přístavu však promlouvá stále významnější faktor ovlivňující hodnotu tradičních světových platidel, kterým je dominantní kryptoměna bitcoin.
Koronavirová pandemie potvrdila léty ověřenou praxi, že když jde do tuhého investoři hledají jistotu uložení svých peněz. Není vůbec překvapivé, že funkci takové oázy plní tradičně zlato, jehož dolarová cena loni v létě překonala hranici dvou tisíc dolarů za trojskou unci, a vytvořila tak historický rekord. Také osvědčený americký dolar se bezprostředně po prvním koronavirovém šoku dostal na nejsilnější hodnoty vůči euru od roku 2016, a sice na 1,088 dolaru za euro.
Právě dění v posledních měsících naznačilo, které faktory budou mít slovo při tvorbě kursu eura vůči dolaru a dalším hlavním světovým měnám. Zřejmě i nadále budou platit tradiční ekonomické poučky jako úrokový diferenciál, saldo obchodní bilance nebo očekávání. Pro letošní rok si ale k těmto indikátorům přidejme jako zásadní faktor vývoj na kryptoměnovém trhu.
Zejména dění na bitcoinovém trhu v letošním roce ukazuje, že kurs této nejstarší a nejpopulárnější kryptoměny bude mít daleko významnější vliv na euro-dolarový trh, než jsme si dosud dokázali představit. Když vyšlo najevo, že automobilka Tesla nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů, investoři na trh své dolary doslova vrhli, aby za ně mohli nakoupit kryptoměnu se zlatým „Béčkem“ ve znaku.
Nejde však jen o růst objemu bitcoinu jako platebního i spořícího prostředku, ale i o regulaci a například nedořešenou otázku zdanění výnosů z bitcoinu. Do hodnoty eura také promluví s kryptoměnami spojené úvahy uvést v EU společnou digitální měnu.
REKLAMA
Dalším významným faktorem, který bude v letošním roce hodnotu eura ovlivňovat, je odolnost ekonomiky eurozóny. Ta stojí a padá s odolností hospodářství německého. Poslední hodnota takzvaného ZEW indexu, kterým se měří důvěra v německou ekonomiku, výrazně vzrostla, ačkoli trh očekával mírný pokles. Pozitivní překvapení se opět zúročilo v podobě posílení eura vůči dolaru.
Důležitou roli rovněž sehraje měnová politika Evropské centrální banky a Federálního rezervního systému, potažmo jejich schopnost ovlivnit inflaci, a tedy ekonomické oživení v eurozóně, respektive v USA. Obě centrální banky se momentálně vyznačují velmi podobnou a velmi uvolněnou měnovou politikou. Základní sazby Fedu jsou prakticky na nule, depozitní sazba ECB mírně v záporném teritoriu, vyšší míra inflace v USA (než v eurozóně) ale reálné úrokové sazby prakticky srovnává.
Lze tedy očekávat, že ta centrální banka, která jako první začne utahovat šrouby měnové politiky, bude vytvářet tlak na to, aby investoři přelévali své volné prostředky do „její“ měny. Otázkou ovšem je, nakolik platí teoretická poučka, že kladný úrokový diferenciál „nasává“ zahraničí kapitál a působí na zhodnocení domácí měny. Proti tomu totiž působí efekt očekávání ochlazení poptávky právě v důsledku zpřísnění měnové politiky. A podle analýzy Goldenburg Group se ukazuje, že tento efekt je v poslední době poměrně silný.
Rovněž vývoj obchodní bilance je z pohledu eura příznivý. Eurozóna tradičně vykazuje přebytky zahraničního obchodu, se Spojenými státy obzvlášť. Tedy ani z tohoto hlediska by se kurs eura neměl ocitnout pod tlakem. Navíc díky nástupu Joea Bidena do Bílého domu lze očekávat, že jeho zahraničněobchodní politika bude vstřícnější než ta, kterou prosazoval jeho předchůdce Donald Trump. To by mělo hrát eurozóně, potažmo euru rovněž do karet.
REKLAMA
Za riziko pro společnou evropskou měnu lze označit přetrvávající pomalou rychlost očkování proti koronaviru. Přitom ta je klíčová pro časový horizont, v jakém bude možné uvolňovat protiepidemická opatření. Na tom bude záviset i rychlost hospodářského oživení a z toho vyplývající vývoj dalších makroekonomických veličin, jež mají vliv na směnný kurs sledované měny.
Celkově lze výhled pro kurs eura vůči dolaru a dalším měnám hodnotit pro rok 2021 jako spíše pozitivní. Dá se očekávat, že kurs výrazně nevybočí od aktuální úrovně kolem 1,2 dolaru za euro. To vše za předpokladu, že budou pokračovat trendy, které byly v evropském hospodářství nastoleny v posledních měsících. Klíčovým faktorem pak bude vývoj německé ekonomiky, která se zdá být velmi robustní. Změnu by v tomto ohledu neměly přinést ani volby do Spolkového sněmu, které se v Německu budou konat letos na podzim.
Tony Christoforou
Výkonný ředitel, generální ředitel a vedoucí investičního výzkumu společnosti Goldenburg Group Ltd.