CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

18. 07. 2024

0 komentářů

Do dlouhodobého investičního produktu zainvestovalo už přes 50 tisíc Čechů

 

Počet investorů, kteří se rozhodli vložit své finanční prostředky sloužící k zajištění na stáří do Dlouhodobého investičního produktu (DIP) se mezi kvartálně zdvojnásobil z 22.445 k 31.3.2024 na 53.561 k 30.6.2024. Data představují majoritu poskytovatelů DIP z řad členů AKAT.

Loading



 

Poptávka po DIP odpovídá očekáváním, kdy v prvních měsících si pořizovali DIP především tzv. early adopters“, tj. spíše zkušení investoři kteří zavedení DIP několik posledních let očekávali. Postupně se v další vlně přidávají lidé reagující na změny ve třetím penzijním pilíři od 1.7.2024, kdy největší poptávku lze očekávat obdobně jako u všech produktů podporovaných státem na roční bázi v průběhu podzimu a koncem roku.“ komentuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR. Legislativní proces, kterým byl schválen DIP, byl ukončen až v posledních dnech roku 2023. Toto způsobilo pomalejší náběh, kdy řada poskytovatelů začala tuto možnost penzijního zajištění nabízet až v průběhu letošního roku.

DIP je spolu s penzijními fondy jednou ze základních možností, jak si dnes můžeme spořit na stáří. Jde o dlouhodobý produkt, jehož skutečný dopad uvidíme až po mnoha letech. Stát v tomto ohledu již svoji práci vykonal. Momentálně je to na každém z nás, jak se chce o sebe postarat do budoucnosti a jakou životní úroveň si chce udržet v post-produktivním věku. Ne zcela zřejmou, ale nezastupitelnou roli, již dnes v tomto ohledu hrají zaměstnavatelé. Je totiž pouze na jejich rozhodnutí, jak silnou podporu dají DIPu ve svých benefitních programech a kolektivních smlouvách.“ doplňuje Jaromír Sladkovský, předseda AKAT ČR.

Proč DIP vznikl?

Demografická situace způsobuje problémy ve financování průběžného prvního penzijního pilíře. Lze očekávat, že státní penze bude do budoucna plnit funkci zajištění spíše životního minima než důstojného stáří. Třetí pilíř tak představuje motivaci pro všechny, kdo mají možnost a vůli si na penzi spořit. DIP jim v rámci třetího pilíře umožňuje lépe si vybrat produkty, jejichž prostřednictvím tak budou činit. DIP tak především odpovídá na poptávku investorů.

Inspirace pro DIP

Jednou z velkých inspirací pro DIP bylo takové nastavení investičního prostředí jako je ve Švédsku, kde velmi malá daňová odečitatelná položka v průběhu několika desetiletí naučila Švédy investovat. Ve Švédsku tak má investice do investičních fondů 90% dospělých a 70% dětí do 18 let. DIP se funkčními modely zajištění na stáří v zahraničí inspiroval, a to navíc s minimálními zásahy do legislativního nebo daňového prostředí nebo do státního rozpočtu.

REKLAMA

Co DIP přináší do třetího penzijního pilíře?

DIP doplňuje dosavadní produkty tak, aby si každý mohl vybrat dle svých preferencí a v maximální míře se zatraktivnil třetí penzijní pilíř. Z průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR plyne, že již nyní polovina lidí, kteří do investičních fondů investují, tak činí pravidelně každý měsíc s cílem zajištění na stáří. DIP může přinést zajímavou incentivu i pro řadu dalších lidí, kteří s vytvářením dlouhodobých úspor na zajištění na stáří dosud nezačali. DIP nabízí již řada bankovních i nebankovních licencovaných společností zabývajících se investicemi, což přináší značnou konkurenci do třetího pilíře, ze které profitují především klienti.

Pro koho je DIP určen?

Dlouhodobý investiční produkt se diskutoval dlouhých osm let. Každou diskuzí se upravily jeho jednotlivé aspekty tak, aby byl co nejefektivněji nastavený. Poslední úpravy, které byly provedeny v Poslanecké sněmovně, směřovaly především k jeho co nejvíce bezpečnému nastavení – byly omezeny investiční nástroje, do kterých lze v rámci DIP investovat, a také byla zavedená povinná registrace poskytovatelů DIP u České národní banky. DIP je tak upraven tak, aby byl vhodný pro širokou veřejnost:

  • pro lidi, pro které jsou investice příliš složité a raději by si peníze odkládali na ještě konzervativnější spořící nebo termínovaný účet v bance. Sice to není v dlouhodobém horizontu optimální, ale může to být začátek spoření na stáří, který časem vyústí i do investování naspořených prostředků ať už prostřednictvím penzijních fondů, životního pojištění nebo DIP;
  • pro zkušené investory, pro které jsou penzijní fondy nebo životní pojištění s předdefinovanými strategiemi příliš omezující, a chtějí si sami vybírat konkrétní investice, prostřednictvím kterých se budou zajišťovat na stáří;
  • pro investory, kteří již mají zainvestováno do penzijních fondů a využívají státní příspěvek a rádi by rozšířili své penzijní úspory o další produkty a navýšili tak částku, kterou si ročně na penzi odkládají;
  • pro lidi, kteří nemají dostatek prostředků, aby dosáhli na státní příspěvek u penzijních fondů a rádi by uplatnili daňovou výhodu již od první investované koruny.

DIP prakticky

Asociace pro kapitálový trh jako iniciátor vzniku DIP i nadále aktivně působí směrem k takovému nastavení DIP, aby jeho fungování bylo jednoduché, transparentní a bezpečné. I proto ve spolupráci s Českou asociací společností finančního poradenství a zprostředkování přijala Standard k některým aspektům při poskytování Dlouhodobého investičního produktu v nejlepším zájmu zákazníka. Nadále také informuje veřejnost o praktickém nastavení DIP a také postupně zavádí reporting informací o vývoji investic do DIP pro informování veřejnosti o aktuálním vývoji.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *