Zákon byl schválen v roce 1933 a banky se podle něj musely řídit až do roku 1999, kdy jej zrušil tehdejší prezident Bill Clinton. Vyhověl tak bankám, kterým tím umožnil konkurovat na globální úrovni.
Údajně jde přímo o nápad Donalda Trumpa. Zajímavější však je, že stejný nápad zastávají i demokratiční senátoři Elisabeth Warrenová a Bernie Sanders. S pomocí Glass – Steagallova zákona se tak chtějí vystříhat situaci, kdy pád banky Lehman Brothers v roce 2008 dal v sázku stabilitu celého finančního trhu. Podle New York Times však není jisté jestli by zákon zabránil nadcházející krizi, kdyby zůstal v platnosti dodnes.
Nesouhlas se znovuzavedením zákona samozřejmě vyjádřily samotné banky. Ohradily se například JP Morgan Chase, Bank of Amerika a nebo Goldman Sachs. Nelibost bank je pochopitelná, snížila by se jejich ziskovost. Pokud by došlo na oddělování, jednalo by se o značně nákladný proces.
Pro se ale vyjádřil například i šéf Fedu v Minneapollisu Nell Kashkari. Ten byl jedním z klíčových lidí, kteří se podíleli na záchraně Wall Street po roce 2008. Tehdy byl v čele programu pro záchranu finančních institucí – TARP.
Zdroj : Lidovky.cz