CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

04. 03. 2020

0 komentářů

Dopady koronaviru: Tři možné scénáře a varianty obchodování

 

Trhy se dožadují, aby centrální banky zareagovaly prostřednictvím měnové politiky. Po masakru, k němuž na trzích došlo v minulém týdnu, už je pravděpodobně taková odezva nejspíš připravena a bude na cestě. Tradiční medicína centrálních bankéřů tentokrát ekonomice, která se zmítá v agónii, neboť se reálná aktivita prakticky zastavila, však příliš nepomůže. Zaměřme se proto na tři možné scénáře, které mohou teoreticky po epidemii koronaviru nastat a udávat další vývoj.

Loading



 

Po týdnu nebývale brutálních čistek, zejména mezi americkými akciemi, se trhy snaží stabilizovat. Historici museli zabrousit téměř o století zpět, aby se dopátrali období, kdy došlo k tak silné korekci trhu poté, co bylo dosaženo absolutního maxima. Na vině je zejména fakt, že epidemie koronaviru udeřila ve chvíli, kdy trh dosáhl extrémní samolibosti v oblasti volatility i úvěrových rizik. Komodity však na dopady viru reagovaly téměř okamžitě.

Stabilita v nedohlednu

Aby se trhy stabilizovaly, musí se nejprve jasně projevit, že epidemie koronaviru je skutečně zažehnána a klesá počet nových případů i tempo jeho šíření. Co si budeme nalhávat, svět má k tomu ještě daleko – Čína už může mít v některých oblastech to nejhorší za sebou, ale z hlediska tržní kapitalizace budou klíčová ohniska v Evropě a zejména na největším trhu, kterým jsou Spojené státy. Problém má samozřejmě globální charakter.

Následují tři varianty toho, jak se může situace dále vyvíjet, od nejlepšího po nejhorší scénář. Může však také dojít k tomu, že se žádná z nich neodehraje tak, jak je zde popsáno, a tak prosím mějte na paměti, že se nejedná o predikci, ale o improvizovaný nástin možných důsledků, který má rozproudit debatu o tom, jak vše může dál probíhat. Vzhledem k tomu, že i odpovědní a realističtí epidemiologové naznačují, že může nákaza zasáhnout 40-70 % lidstva, to rozhodně stojí za zvážení.

Nezávisle na tom, jak se věci budou nadále vyvíjet, tu máme dva imperativy, kterými bychom se měli řídit v nadcházejících týdnech i měsících, kdy na našich životech a portfoliích zanechá stopy koronavirus. Nejdůležitější je zůstat v bezpečí, pokud jde o půjčky i finanční páky a udržet si likviditu, kdyby na trhu došlo k závažné krizi nebo propadu, protože právě v této době nabízí trh ty největší obchodní příležitosti. Koneckonců existují přeci důvody, proč si 89letý Warren Buffet v poslední době drží rekordní hotovost.

REKLAMA

Je evidentní, že se centrální banky a vlády připravují na další kolo snižování sazeb a opatření, která mají posílit důvěru. To může přinést značnou volatilitu a v nejbližší době také falešný růst označovaný jako „sucker rally“. Níže uvedené scénáře se nezabývají touto fází reakce na současnou situaci, ale tím, kde se může nacházet úplné dno, jak se mohou zachovat aktiva při dosažení minima i v následné fázi zotavení nebo jak se mohou investoři nejprve chránit a později využít příležitosti v momentě, kdy bude trh v pesimistické fázi další epizody oddlužování.

Hrozba jménem deglobalizace

Nezávisle na tom, jak se v tomto případě zachovají trhy, však máme podezření, že tato krize přinese také zrychlený trend směrem k deglobalizaci. Zatímco globalizace měla deflační efekt, deglobalizace bude mít efekt inflační. S tímto rizikem se muselo počítat již v důsledku Trumpových tarifů a tanečků kolem obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, které skončily nepříliš přesvědčivým zmírněním napětí. Rizikem jsou i spory kolem obchodní dohody mezi USA a EU, ať už bude v příštím volebním období v v Bílém domě Trump, nebo někdo jiný. Ve světě, který se deglobalizuje, koronavirus ještě prohloubil nebezpečí plynoucí ze zásobovacích tras, které obepínají půl planety a zdůraznil potřebu větší redundance a patrně i vertikální integrace dodavatelských řetězců. Od nynějška lze očekávat zásadní změnu chování předních korporací, které k těmto typům rizik zaujmou odlišný postoj. Takže zatímco okamžité dopady koronaviru mohou být klasicky deflační, převládající politické stimuly a deglobalizace naznačují, že jsme se v oblasti globálních úrokových sazeb přiblížili sekulárnímu minimu.

 

Scénář č. 1: Nejlepší varianta – V křivka

I ten nejlepší scénář počítá s globální technickou recesí a dalším výrazným narušením ve druhém i třetím čtvrtletí. Během této doby však již bude evidentní, že přijatá karanténní opatření dostatečně zpomalují postup epidemie, a že ji nakonec úspěšně překonáme. Mezitím se začne v systému projevovat masivní snižování sazeb a obrovské fiskální stimuly. A co je nejdůležitější, rozsáhlé programy odkladů splácení půjček, což s sebou přinese očekávání velkého obratu ve tvaru písmene V, který nastane ke konci roku. Jedním z klíčových faktorů, který by mohl pomoci k naplnění scénáře „V“, je představení účinné vakcíny, která by se začala naplno vyrábět během několika málo měsíců.

 

REKLAMA

Obchodování v případě nejlepšího scénáře:

  • Longovat volatilitu (S&P puty – k otestování hladiny 2500, USD/JPY puty (k otestování pod hladinou 100), shortovat úvěry (ETF JNK a HYG), ale snažit se realizovat zisky ve 2. kvartále.
  • Udržovat 20 % dlouhých pozic ve vzácných kovech.
  • Pomalý přechod na procyklické komodity a akcie těžařských a energetických společnosti, jejichž ceny se propadly, ve 2. a 3. čtvrtletí.
  • Longovat pokladniční poukázky sloužící jako bezpečné útočiště, ale ubrat na alokaci, až se výnosy amerických 10letých poukázek přiblíží nule.
  • Přecházet na rizikové dlouhé pozice (long S&P cally apod.) až trh dosáhne nových minim a zároveň začne klesat implikovaná volatilita (divergence).
  • Přechod z 50% dlouhých pozic ve fázi, kdy trh opravdu trpí a nálada je mizerná do plných rizikových pozic až ve chvíli, kdy se jasně ukáže, že se situace kolem koronaviru a na trzích uklidnila.
  • Shortovat americký dolar v rámci koše (proti FX z rozvojových (EM) a rozvinutých (DM) trhů), jakmile se objeví lepší zprávy a zlepší se nálada na trzích.

 

Scénář č. 2: Základní varianta – U křivka

Základní varianta počítá s tím, že oficiálně nařízená karanténa i dobrovolná karanténní opatření, jako rozhodnutí nejezdit na dovolenou a celkově omezit své veřejné aktivity, přinesou výraznou recesi. Pravděpodobně nejhorší od dob Velké recese. Navzdory heroickým snahám o stimulaci se budou reálné aktivity zotavovat jen pomalu, protože ekonomiku budou i nadále výrazně poškozovat opětovné výskyty nákazy a související karanténní opatření a chování. Jakmile se však trhy vzpamatují, může být přechod od obav z deflace k inflačním efektům mnohem výraznější než v případě „nejlepší varianty“, protože tady již byli kvůli úvěrové krizi ve 2. a 3. čtvrtletí značně poškozeni dodavatelé v energetice i v dalších sektorech. Až tedy konečně dojde k zotavení, bude mít nabídka problém držet krok. A naopak poptávka a likvidita potlačí ceny rychle nahoru.

 

 

 

REKLAMA

Ve fázi oddlužování:

  • Longovat puty na Nasdaq 100 a S&P 500 – základ pro otestování 200týdenního pohyblivého průměru S&P 500 kolem 2650 – pro Nasdaq 100 je to 6531.
  • Pro danou chvíli longovat 20 % drahých kovů – fungují jako bezpečné útočiště a následné zajištění proti inflaci.
  • Longovat JPY prostřednictvím USD/JPY putů a shortovat EM vs. JPY.

 

Ke konci fáze oddlužování:

  • Nakupovat EM za snížené ceny až poté, co centrální banky zvýší sazby, aby ochránily své měny.
  • Nakupovat cenné papíry spojené s komoditami (těžba a energetika) za snížené ceny.
  • Longovat cyklické akcie prodejců spotřebního zboží za účelem obchodu (opětovné zvýšení spotřeby po uvolnění potlačované poptávky).
  • Zvýšit alokaci do stříbra (coby kovu s dvojím využitím).
  • Přechod k hodnotovým akciím pro účely dlouhodobějších investic s tím, jak znovu poroste jejich hodnota v prostředí s rostoucí inflací.
  • Zvýšit expozici krátkých pozic v USD v rámci koše.

Scénář č. 3: Nejhorší varianta – L křivka

Tohle bychom zažili opravdu neradi. Nejhorší varianta je taková, že dojde k bezprecedentnímu propadu globálního HDP, jaký jsme nezažili od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Kvůli rozšíření koronaviru po celém světě nebude možné jednoduše zrušit karanténní opatření, protože virus rozšířený po celé planetě vyvolává obavy z opakované nákazy a začít obchodovat jako dříve s sebou nese strach z nové epidemie. Krize se prohlubuje, původní impulzy centrálních bank ani fiskální stimuly se nedostanou až k malým a středním podnikům, které jsou nuceny skončit, jakmile jim dojdou úvěrové prostředky. Nastupuje klasický začarovaný kruh, kdy pokles dál prohlubuje, známí a spolupracovníci přicházejí o práci a to vede k dalšímu oslabení ekonomické aktivity.  Známky opravdového zotavení se začínají objevovat až během roku 2021.

 

Ve fázi oddlužování:

  • Setrvat v dlouhých pozicích u instrumentů s pevným výnosem, zatímco se výnosy amerických 10letých poukázek dostanou 0,50 % do minusu.
  • Longovat puty s malou deltou na akciovém trhu (například S&P 500 pod 2400).
  • Shortovat úvěry (JNK a HYG).
  • Longovat JPY.
  • Pro danou chvíli setrvat v dlouhých pozicích u 20 % drahých kovů.

 

Ke konci fáze oddlužování:

  • S tím, jak na trzích zavládne všeobecný pesimismus, je třeba zvýšit dlouhé pozice v sektorech a instrumentech, které budou mít prospěch z ještě extrémnějších stimulačních snah, které nakonec přinesou comeback – přinejmenším v oblasti cen, když už ne v oblasti reálného HDP. Mezi hlavní doporučení patří shortovat americký dolar – zpočátku proti rizikovějším měnám v rámci vyspělých trhů, ale čím dál více i proti pevným aktivům, neboli „hard assets“. Nezapomeňme, že jedno z nejstrmějších oživení v historii zažily akciové trhy v letech 1932-33, kdy je Franklin D. Roosevelt konečně rozhýbal devalvací amerického dolaru vůči zlatu.
  • Zvýšit alokaci do stříbra (které má dvojí využití jako průmyslový a drahý kov).
  • Na dlouhé pozice u akcií a měn citlivých na cenu komodit (jako jsou RUB, BRL, nebo CLP) přecházet jen velmi pomalu a teprve poté, co začne nabídka klesat rychleji než poptávka, protože se budou zavírat provozy například v oblasti těžby ropy a průmyslových kovů.

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Na burze se právě začíná obchodovat s prvními americkými ETF, které investují do spotového bitcoinu

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů, SEC, schválila první americké ETF fondy investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v bitcoinu mnohem širšímu světovému publiku. Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024

Nastane příští rok konec kapitalismu v USA?

Není třeba se děsit. Výše uvedený titulek hraničící s clickbaitem je jen jednou z „šokujících předpovědí“ dánské investiční banky Saxo Bank. Autoři těchto předpovědí uvádí, že jsou to „nepravděpodobné, ale podceňované“ scénáře.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

11. 12. 2023

Nikdo není nezničitelný

V proměnlivém prostředí trhu s americkými vládními dluhopisy se musí Federální rezervní systém vypořádat s problémy, jako jsou kapitálová omezení primárních dealerů a rostoucí nerealizované ztráty. Tento článek se kriticky zamýšlí nad tím, jak se vyrovnat se současnými výzvami a vyznat se ve změnách finanční dynamiky, ale i nad možnými […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *