CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

29. 09. 2023

0 komentářů

Dosáhne ropa 100 dolarů za barel?

 

Ropa je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k problému nekontrolovatelné inflace ve světě. Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, nejistota ohledně dodávek vyhnala ceny téměř na 130 dolarů za barel. Když však trh viděl, že problémy s globálními dodávkami ropy neexistují, cena od června předchozího roku do června letošního roku výrazně klesla. Rekordní globální poptávka a výrazné snížení globální produkce ze strany OPEC+ však vrátily ducha 100 dolarů za barel zpět. To může naznačovat, že boj s inflací ještě zdaleka není u konce.

Loading



 

Obrovský deficit a další snižování produkce

OPEC+ již dříve snížil produkci, ale při výrazném poklesu cen se rozhodl zasáhnout. V dubnu se celý rozšířený kartel rozhodl snížit svůj produkční cíl o něco málo přes 1 milion barelů denně (brk/den). Stojí za zmínku, že v té době se mnoho zemí kartelu snažilo zvýšit těžbu po počátečních škrtech během pandemie. Trh byl k účinku tohoto opatření skeptický, takže teprve po dalších škrtech v červnu se ceny začaly odrážet ode dna. Ale to není všechno! Během léta oznámila Saúdská Arábie další dobrovolné snížení o 1 mil. brk/den a Rusko snížilo vývoz o 0,3 mil. brk/den. Obě tato opatření byla prodloužena do konce letošního roku. Trh dříve očekával deficit 2 mil. brk/den do konce roku, ale nyní je jasné, že tento deficit bude ještě větší!

Takto masivní deficit byl naposledy zaznamenán v letech 2007-2008, kdy se ceny vyšplhaly na téměř 150 USD za barel. Tehdy ovšem nabídka nedokázala držet krok s rostoucí poptávkou, zatímco nyní je nabídka uměle omezena. Přesto v současné době zaznamenáváme rekordní poptávku nad 100 mil. brk/den, takže při nedostatku ropy ceny nadále rostou a nikdo neočekává výraznější pokles.

Biden nemá žádné nouzové řešení

REKLAMA

V loňském roce a na začátku letošního roku Spojené státy energicky bojovaly za snížení tržních cen. Je třeba přiznat, že to po určitou dobu fungovalo velmi dobře. USA sáhly do svých obrovských zásob ropy, které vytvořily po ropných krizích před 40 lety. V jednu chvíli americké vládní agentury prodávaly 1 milion barelů denně. I když se to nemusí zdát mnoho, dobře vyvážený trh to pocítil zcela zřetelně. Je třeba zdůraznit, že tyto rezervy byly vytvořeny pro „horší časy“. Přestože jsou USA v současnosti největším světovým producentem ropy, nejsou soběstačné. Uvolnění těchto rezerv bylo politicky motivováno – Biden chtěl nízké ceny pro volby v polovině volebního období. Rezervy byly vyčerpány na úroveň, která nebyla zaznamenána od 80. let 20. století, a američtí producenti se i při poměrně vysokých cenách zdráhají výrazně investovat do rozšíření těžby kvůli restriktivní politice současné administrativy. Scénář poklesu komerčních zásob na nejnižší úroveň od roku 2015 se tak zdá být téměř jistý.

Obrovský nárůst cen

V letošním roce se ropa dlouho obchodovala na nižších úrovních než ve stejném období před rokem, což vedlo k rychlému omezení inflace. To je nyní minulostí. Současné ceny jsou dokonce o 15 % vyšší než v září loňského roku a o více než 40 % vyšší než lokální minima z března nebo května letošního roku. Při pohledu na futures kontrakty vidíme masivní krátkodobý nárůst poptávky po komoditě při omezené nabídce. Ceny futures kontraktů jsou znatelně nižší, což svědčí o „backwardation“. Samozřejmě, pokud se produkce ropy v příštím roce výrazně nezvýší, ceny by mohly zůstat vysoké. Na druhou stranu kartel OPEC+ ví, že nemůže vést ke zničení poptávky, což se stalo v roce 2008 nebo v červnu předchozího roku, kdy ceny rychle klesly z přibližně 130 na 100 dolarů za barel. Proto bychom pravděpodobně neměli očekávat další nadměrný růst cen a jejich udržení nad 100 dolary. Tato úroveň bude pravděpodobně překonána, i když se poté očekává stabilizace a případné úpravy politiky OPEC+. Samozřejmě, pokud by došlo k recesi vyvolané obavami z příliš vysokých cen ropy, mohly by ceny poměrně drasticky klesnout. Nicméně i bez toho bude pokračující omezování dodávek ze strany OPEC+ pravděpodobně mít za následek vysoké ceny, a to přinejmenším do konce letošního roku.

Proč jen do konce letošního roku? Saudi Aramco plánuje druhou emisi akcií v hodnotě až 50 miliard dolarů. Je zřejmé, že při vysokých hladinách ropy získají nejlepší cenu. Navíc se v příštím roce očekává možné zpomalení poptávky ze strany Číny a zpomalení růstu související s udržením vysokých úrokových sazeb.

Marek Nemky, analytik XTB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *