CZK/€ 25.340 +0,22%

CZK/$ 23.254 +0,32%

CZK/£ 30.194 +0,38%

CZK/CHF 26.953 +0,35%

19. 11. 2014

0 komentářů

Dozvuk divoké privatizace OKD: Akcionáři vysoudili miliony

 


 

Dozvuk divoké privatizace OKD: Akcionáři vysoudili miliony

Praha/Ostrava – Třináct let prohrávala trojice drobných akcionářů Moravskoslezských tepláren soudní spory, v nichž žádala desítky milionů korun odškodného za ztráty zaviněné pádem ceny akcií jednoho z největších tuzemských dodavatelů tepla. Teprve teď se dočkali obratu a vítězství.

Vrchní soud v Olomouci na příkaz Nejvyššího soudu řekl, že akcionáře skutečně poškodil miliardový obchod z poloviny 90. let minulého století. Šlo o transakci, která odstartovala pozdější divokou privatizaci těžební firmy OKD a díky které se mezi české miliardáře vyšvihl ostravský obchodník Stanislav Pros – muž, který následně pozvedl beskydskou obec Čeladná na vyhledávaný odpočinkový resort s luxusním golfovým areálem.

Právě Prosova společnost Prosper Trading a firma OKD mají uhradit škodu, která půjde do desítek milionů korun. O tom, v jakém poměru a jakou přesně částkou mají obě firmy menšinové akcionáře odškodnit, soud teprve rozhodne.

Mít kam dodávat uhlí

K vysvětlení komplikovaného příběhu plného čísel a cen akcií je nutné se vrátit do roku 1996. Tehdy polostátní těžební společnost OKD (46 procent akcií v ní držel stát, dalších více než deset procent obce) se rozhodla skoupit majoritní balík akcií Moravskoslezských tepláren. Ovládnutí 51 procent zdůvodňovala tím, že chtěla odbytiště pro své uhlí.

Na obchod si doly najaly prostředníka – obchodní firmu Prosper Trading současného miliardáře Stanislava Prose, kterému zaplatily více než miliardovou zálohu.

REKLAMA

Jednaly ve shodě

Prosper Trading v prosinci 1996 akcie tepláren koupil, ale OKD si pak z nich převzala jen 34 procent. Sedmnáct procent pak zůstalo Prosper Tradingu a obě firmy spolu Moravskoslezské teplárny řídily.

Právě tady přitom přišla klíčová rána pro drobné akcionáře: protože OKD a Prosper Trading jednaly v takzvané shodě a navenek vystupovaly prakticky jako jedna firma, o zbylé akcie přestal být na trhu zájem a jejich cena rychle klesala.

Minoritní vlastníci proto akcie tepláren nakonec museli prodat za necelou tisícikorunu za kus a ztráta podle jejich výpočtů dosáhla zhruba poloviny na jednu akcii. Za vše podle nich může porušení povinností obou velkých akcionářů – tedy OKD a Prosper Tradingu. Na obě firmy proto podali počátkem roku 2001 žalobu.

„Obě firmy vlastnily většinový balík akcií. Měly tedy učinit veřejný návrh na odkup akcií,“ uvedl hlavní iniciátor žaloby Robert Blažek ze společnosti Prague Capital Partners.

U soudu akcionáři žádali o dorovnání kupní ceny na cenu 1627 za akcii – to byl podle Střediska cenných papírů průměr ceny akcií před tím, než OKD a Prosper Trading získaly majoritu.

Zpočátku byli akcionáři neúspěšní a soudy opakovaně jejich žalobu zamítaly – s argumentem, že žádné jednání ve shodě se neprokázalo. Případ nakonec až na opakovaný příkaz Nejvyššího soudu letos v září otočil Vrchní soud v Olomouci.

„Oba žalovaní si vzájemnými dohodami vytvořili podmínky pro ovládnutí Moravskoslezských tepláren minimálně po dobu od 27. 12. 1996 do 28. 11. 1997,“ rozhodl senát soudce Ladislava Bognára.

REKLAMA

Teď ještě spočítat odškodné

Případem se podle jeho usnesení bude muset zabývat ještě Krajský soud v Ostravě. Ten by měl přesně spočítat, na jakou sumu a především výši úroků mají poškození akcionáři nárok. A také to, v jakém poměru je OKD a Prosper Trading odškodní.

Trojice menších akcionářů, která vlastnila dohromady 24 200 akcií, vyčíslila svoji škodu na necelých 21 milionů korun. „Včetně úroků bychom tedy měli dostat 55 milionů korun,“ říká Blažek, který uvedené akcionáře zastupuje.

Firmy, které by měly odškodné zaplatit, se ke sporu odmítají podrobněji vyjádřit. Prosper Trading ani Stanislav Pros na zaslané otázky neodpověděli, OKD pak zaslalo jen stručný komentář. „Do ukončení celého procesu a pravomocného soudního rozhodnutí nechceme možné výsledky předjímat,“ uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Poukázal také na to, že ve firmě se změnil vlastník. V listopadu 2004 totiž důlní firmu odkoupila nová skupina investorů ze společnosti NWR, jejímž spolumajitelem je český finančník Zdeněk Bakala.

„Soudní spor se váže k událostem, které proběhly v roce 1997. Tedy před vstupem současných vlastníků do společnosti OKD. Jsme přesvědčeni, že vše proběhlo v souladu s tehdejší legislativou,“ podotkl mluvčí Síbrt.

Sto milionů pro Ostravu

Tratit přitom měli nejen drobní akcionáři, ale i některá velká města. Například Ostrava, která měla 4,5 procenta akcií tepláren. V dubnu 1997 akcie prodala za 800 korun za kus a získala 90 milionů korun.

Podle Blažka tím Ostrava přišla nejméně o 94 milionů bez úroků. Blažkova firma sice tehdejšímu vedení města (primátory byli Evžen Tošenovský a po něm Čestmír Vlček) nabídla, aby se ke sporu Ostrava připojila a že dokonce bude její náklady v případě neúspěchu hradit. Ovšem primátoři odmítli.

REKLAMA

Ostrava sice posléze podala sama žalobu o 98 milionů korun, ale poté ji stáhla. Proč se tak stalo, mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská ani po opakovaných žádostech nevysvětlila. „Žádné informace jsme k tomu nedohledali,“ uvedla s poukazem na příliš dlouhou dobu od události.

Mimochodem: Moravskoslezské teplárny, které se v roce 2001 přejmenovaly na Dalkia Česká republika a pohltily několik menších českých dodavatelů tepla, jsou dnes zlatým vejcem: jejich každoroční zisk před zdaněním přesahuje 3 miliardy korun při obratu okolo 13 miliard.

Tehdy na Divokém východě

Popsaný obchod s akciemi Moravskoslezských tepláren má navíc ještě jednu linku příběhu: transakce totiž nepřímo souvisí s divokou privatizací OKD na přelomu let 1997 a 1998. Doly tehdy ovládl podnikatel Stanislav Pros s největší pravděpodobností z peněz, které utržil z prodeje akcií tepláren. Šlo přitom o bleskovou dvouminutovou obchodní operaci, během níž ceny akcií raketově vystřelily nahoru.

Klíčem k obchodu byla irská firma Drach Trading Limited, která ještě necelé dva roky předtím měla v názvu miliardářovo jméno – jmenovala se původně Prosper Trading Limited.

Drach Trading koupil 9. prosince 1997 prostřednictvím brokerské firmy Eurobrokers 1 329 000 akcií tepláren za 1,59 miliardy korun – tedy po 1200 korunách za kus. A o pouhé dvě minuty později je převedl na francouzskou společnost Vivendi – tentokrát už za 2,43 miliardy – tedy 1830 korun za kus. Za pouhé dvě minuty držení tak Drach vydělal pohádkových 837 milionů. Vzápětí pak Prosper Trading začal skupovat akcie OKD a doly ovládl.

Šlo tak vlastně o klasickou incestní privatizaci, podobně jako v Mostecké uhelné: k ovládnutí firmy OKD pomohly její vlastní peníze.

Drach Trading ostatně profitoval na Moravskoslezských teplárnách i jinak. Ač těžební firma OKD při koupi svého podílu v teplárnách argumentovala i tím, že si chce zajistit odbytiště pro své uhlí, teplárny i nadále kupovaly uhlí z Polska. Dodávala jim ho firma Tchas, která za to odváděla 27procentní provizi právě Drach Tradingu.

Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *