CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.922 -0,16%

CZK/£ 30.359 +0,00%

CZK/CHF 27.138 +0,04%

31. 05. 2023

0 komentářů

Duben v bankovním sektoru – vklady bobtnají, úvěry brzdí

 

Celková bilanční suma bankovního sektoru dosáhla ke konci dubna 9831 miliard Kč, což je hodnota ve srovnání s březnem vyšší o 0,4 % a v meziročním srovnání o 2,0 % vyšší. K dubnovému nárůstu nejvíce přispěly klientské úvěrové obchody (+1,3 % m/m), naopak brzdou byl pokles objemu dluhových cenných papírů v držení bank (-1,8 % m/m).

Loading



 

Celkový objem vkladů se během dubna zvýšil o 0,9 % meziměsíčně na konečných 6687 miliard Kč. Meziroční tempo růstu se po březnovém drobném výkyvu vrátilo zpět na hodnotu 7,9 %. V dubnu přibylo na účty obyvatelstva více než 34 mld. Kč (+1,1 % m/m), vklady nefinančních podniků vzrostly o 0,6 % meziměsíčně. Po třech letech od počátku pandemie COVID-19, která odstartovala mimořádně rychlý nárůst vkladů, stále zůstává v bankovním sektoru značná suma nadvkladů neboli vkladů nad očekávanou hodnotou podle trendu roku 2019. Celková hodnota těchto extra úspor se navíc od počátku roku neustále zvyšuje a na konci dubna dosáhla hodnoty 435 mld. Kč.

Celkové úvěry zrychlily své tempo růstu na 1,3 % meziměsíčně a ukončily duben na hodnotě 4172 miliard Kč. Díky tomu meziroční tempo poskočilo na 7,2 %. Svůj vliv na tomto vývoji má realizace odkupu úvěrového portfolia Sberbank CZ, které se tak vrátilo do bankovní statistiky. Zajímavější proto bude podívat se na produkci nových úvěrů. V nových hypotékách stále nedochází k významnějšímu posunu, přestože se průměrná úroková sazba v letošním roce již nezvyšuje. V dubnu bylo poskytnuto jen lehce přes 10 miliard Kč nových hypoték. Letošní produkce nových hypoték je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nižší o 61 %. Oproti tomu spotřebitelské úvěry se nadále těší stabilní poptávce a letošní objem nových spotřebitelských úvěrů je v meziročním srovnání vyšší o 2 %. Firemní sektor v letošním roce pocítil dopad tíživé ekonomické situace a produkce nových úvěrů rapidně zpomaluje. V celkové sumě bylo od počátku letošního roku poskytnuto o 40 % méně firemních úvěrů než ve stejném období roku 2022. Prudký propad korunových úvěrů (-54 % r/r) již nezachraňují ani úvěry eurové (-16 % r/r), neboť průměrná úroková sazba, byť je stále výhodnější než u korunových úvěrů, vzrostla z loňských 1,3 % na aktuálních 4,6 %.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *