10. 09. 2020
ECB pod tlakem… nízká inflace volá po nové akci
ECB je znovu pod tlakem. Poslední statistiky ukázaly, že se jádrová inflace v eurozóně propadla na historická minima a celková inflace poprvé od roku 2016 vykazuje negativní hodnoty. Je pravda, že poslední čísla mohou být kvůli pandemii hodně volatilní a ECB se více než na aktuální inflaci dívá na inflační výhled na horizontu 12 až 18 měsíců. I ten však nevypadá dobře. ECB už podle poslední prognózy nečekala, že se v následujících třech letech vrátí do blízkosti 2% cíle. A teď aktuální nižší inflace a výrazně silnější euro pravděpodobně přinutí přepsat centrální bankéře prognózu ještě níž. Situace tak volá po nové akci – nových opatřeních.
Na dnešním zasedání proto čekáme, že Christine Lagardeová jako povinné minimum doručí trhům extrémně holubičí projev a připraví investory na to, že v prosinci dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky. Mohla by současně zdůraznit, že na možnostech dalšího uvolnění měnové politiky pracují již příslušné výbory v ECB.
ECB bude mít z hlediska dalších kroků dvě hlavní možnosti – nižší sazby nebo rychlejší nákup aktiv. I když na silné euro by pravděpodobně nejvíce zabralo další snížení sazeb, manévrovací prostor zde má ECB minimální. Pravděpodobnější je tedy zrychlení nákupu aktiv – politiky QE. ECB asi usoudí, že mimořádné pandemické programy (PEPP) na boj proti silným dezinflačním tlakům jednoduše nestačí a bude chtít dříve nebo později nafouknout trvalejší program APP. Předpokládáme, že z dnešních 20 miliard euro měsíčně může ECB program APP navýšit až na 40 miliard eur.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance