24. 07. 2020
ECB posiluje svoji pozici největšího věřitele eurozóny
Ještě týden si musíme počkat na první inventuru druhého kvartálu, který byl zřejmě nejhorším v novodobé historii. Předběžný odhad HDP zřejmě odhalí dvouciferný propad ekonomiky, a to nejenom té české.
V mezičase však ještě budeme moci alespoň trochu nahlédnout na to, co se děje v průmyslu a ve službách v letních měsících. Dnes jsou třeba na pořadu dne předběžné výsledky indexů nákupních manažerů ve Francii, Německu a v eurozóně. Už ty minulé dopadly docela dobře (zejména pokud šlo o Francii), avšak pořád bylo těžké zbavit se pocitu, že za celkovým relativně příznivým číslem chybí i zmínka o rostoucích zakázkách. Už dopoledne se dozvíme, jestli se i v tomto směru něco změnilo, a trhy tak dostanou další důvod k euforii odstartované nebývalým balíkem nových peněz v podobě fondu obnovy. Situaci sice může trochu zkomplikovat nepříliš nadšený euro-parlament, nicméně nakonec vše nějak dopadne a největší zadlužování EU bude moci konečně odstartovat, stejně jako hledání projektů, do kterých co nejrychleji tyto nové peníze nalít.
Pro finanční trhy bude tento nový projekt znamenat vlnu převážně dlouhodobých dluhopisů, které nicméně časem nejspíše skončí v bilanci ECB. Rozšíří a zpestří tak už rozrůstající se portfolio bondů, které společná centrální banka nakoupila v rámci svých různých záchranných (nebo lépe řečeno podpůrných) programů. A nešlo rozhodně o zanedbatelnou aktivitu, když se díky ní ECB už dříve stala největším věřitelem jednotlivých členských zemí eurozóny. Třeba na konci června měla v portfoliu dluhopisy v hodnotě 2,8 bilionů eur, k nimž navíc můžeme připočítat další dluhopisy v hodnotě 236 mld. (na konci května) v rámci programu nouzových nákupů odstartovaných v březnu. O přísun nových dluhopisů na trh se však postarají i samotné státy eurozóny, neboť jak naznačují poslední čísla zveřejněná tento týden, zadlužení zemí eurozóny se jen v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšilo o 238 mld. eur. Současně se rozšířila skupina zemí s dluhem přesahujících hranici 100 % HDP z původních tří na pět, když se do tohoto klubu vrátila po krátké přestávce Francie spolu s Belgií. A to vše ještě v době před největším propadem ekonomiky. Pro ECB to znamená, že tak jako se už dávno před korona-krizí vmanipulovala do pasti záporných úrokových sazeb, stala se nyní naprosto nepostradatelným hráčem (věřitelem) na dluhopisovém trhu.
Petr Dufek
Analytik ČSOB