CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

08. 12. 2016

0 komentářů

ECB prodloužila odkupy aktiv. Co udělá ČNB?

 


 

ECB svým rozhodnutím snížit počínaje dubnem 2017 objem měsíčních nákupů aktiv z 80 miliard na 60 miliard euro překvapila trh: snížení objemu nákupů do portfolia ECB je pro investory určitým zklamáním. Investoři sázeli na to, že ECB prodlouží své nákupy o šest měsíců, tedy do konce září 2017, a to v plném objemu 80 miliard euro měsíčně. Negativní reakce vládních dluhopisů a akciových trhů na dnešní rozhodnutí ECB ale může být jen dočasná, což platí také o bezprostředním posílením kurzu eura: finanční trhy budou každopádně bedlivě sledovat tiskovou konferenci ECB, jež se bude konat dnes odpoledne.

ECB oznámila, že program nákupů prodlouží o devět měsíců, tj. namísto března roku 2017 budou nákupy trvat až do konce roku 2017 a v případě potřeby mohou být dále prodlouženy. Až do konce března 2017 bude ECB nakupovat aktiva v objemu 80 miliard euro měsíčně, počínaje dubnem bude měsíční objem nákupů snížen na 60 miliard euro, v tomto objemu by pak nákupy měly probíhat až do konce roku 2017.

Kroky ECB jsou důležitou zprávou také pro ČNB, jež ve své prognóze dosud počítala s tím, že ECB svůj program nákupů aktiv ukončí v březnu 2017, tedy že počínaje dubnem 2017 již ECB v nákupech pokračovat nebude. Dnešní rozhodnutí ECB je tak z pohledu ČNB faktorem, jenž sám o sobě hovoří pro pozdější ukončení kurzového závazku, tedy později než v polovině roku 2017, neboť měnové podmínky v eurozóně zůstanou uvolněnější po delší dobu, než co prognóza ČNB předpokládala. Aktuální vývoj inflace a mezd v české ekonomice je naopak v souladu s názorem ČNB, že kurzový závazek může být ukončen již v polovině roku 2017.

Osobně si i nadále myslím, že ČNB svůj kurzový závazek ukončí až ve 2. polovině roku 2017, tedy v září anebo v závěrečném čtvrtletí roku 2017. Nicméně, momentálně lze konstatovat, že dva zásadní faktory, jež bere ČNB v úvahu, tedy vývoj inflace a mezd v české ekonomice a nastavení měnových podmínek v eurozóně, představují ve svém souhrnu dilema. Data z české ekonomiky naznačují, že ČNB s odchodem z kurzového závazku v polovině roku 2017 nemusí váhat, vývoj měnové politiky v eurozóně naopak hovoří pro obezřetnost, neboť předčasný odchod z kurzového závazku by mohl mít za následek přílišné tlaky směrem k posílení koruny v situaci, kdy ECB bude trhy i nadále zásobovat přílivem eur skrze svůj program nákupů aktiv.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *