Stávající pravidla totiž můžou způsobit, že ECB nebude mít za pár měsíců co nakupovat. K tomu přispěla i situace po referendu o brexitu, protože výnos stále většího podílu státních dluhopisů se dostává pod úroveň –0,4 %, kde ECB nakupovat nemůže. Navýšením maximálního podílu ECB v jednotlivých dluhopisech může centrální banka naznačit, že kvantitativní uvolňování bude trvat déle než dříve předpokládala.
ECB tak pravděpodobně trhům naznačí, že je připravena držet velmi uvolněnou měnovou politiku po delší dobu. Jestli přijme nějaká další opatření, bude záviset především na míře zpomalení ekonomiky a inflace v příštích měsících a letech. Dalšímu snížení sazeb se ale bude chtít ECB podle našich předpokladů vyhnout, jelikož mají neblahý vliv na kondici bank a tak i na úvěrování ekonomiky.
Zároveň je důležité zmínit i dlouhodobý pohled prezidenta ECB Maria Draghiho: samotná měnová politika pomalu přestává účinkovat; země eurozóny potřebují především strukturální reformy, aby se opětovně nastartoval udržitelný ekonomický růst.
Neočekáváme však žádnou výraznou reakci české měny. Koruna by až do konce kurzového závazku, který očekáváme v Q3 16, měla setrvat těsně nad úrovní 27,00 CZK/EUR.
Marek Dřímal, Komerční banka
REKLAMA