CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.922 -0,16%

CZK/£ 30.359 +0,00%

CZK/CHF 27.138 +0,04%

13. 04. 2023

0 komentářů

Euro poprvé od srpna 2008 za méně než 23,30 koruny

 

Euro si dnes vůči dolaru definitivně polepšilo nad hladinu 1,10 USD/EUR. Takto silná byla společná evropská měna naposledy před rokem. Euro profituje zejména z vyššího apetitu investorů k riziku. Ten povzbudila již silná noční data z Číny v podobě březnové exportní aktivity. Euro pak během evropské seance podpořila silná data únorové průmyslové produkce za eurozónu jako celek. Jedná se o další střípek do mozaiky příběhu, že eurozóna se recese neřítí, naopak se od ní vzdaluje. V odpoledních hodinách naopak dolaru podkoply nohy čísla o vývoji průmyslových cen za březen. Ta skončila výrazně pod tržním očekáváním, což se podepsalo na poklesu dolarových sazeb.

Loading



 

Silné euro samozřejmě pomáhalo i měnám v regionu a ty tak ruku v ruce posilovaly, a to včetně té tuzemské. České koruně se poprvé od počátku srpna 2008 podařilo vůči euru posílit pod hladinu 23,30 CZK/EUR, když se v odpoledních hodinách kurz krátce dostal až k 23,27 CZK/EUR. Kombinace sílící koruny vůči euru a zhodnocujícího se eura proti dolaru znamenala, že dolar pro českou firmu či domácnost zlevnil na méně než 21,10 koruny. Dolar je tak pro nás nejlevější za poslední téměř dva roky.

Posilující koruně nepomáhá jenom sílící evropská měna, ale i politika tuzemské centrální banky stojící na preferenci silné měny. Korunu tak dnes povzbudily rozhovory dvou členů bankovní rady ČNB, a to nováčků v radě J. Kubíčka a J. Procházky. Oba rozhovory lze označit spíše jako jestřábí. O snižování sazeb v podstatě nemůže být řeč, oba zdůrazňovali proinflační rizika spojená zejména s napjatým trhem práce generujícím rychlý růst mezd a uvolněnou fiskální politiku, respektive hluboké schodky státního rozpočtu jako významný zdroj emise peněz. Zveřejněná inflační data za březen finanční trhy nijak výrazně neovlivnila, meziměsíční růst spotřebitelských cen ve výši 0,1 % i zpomalení meziroční dynamiky z únorových 16,7 % na 15,0 % v březnu bylo plně v souladu s očekáváním trhu. Vzhledem k předpokladům ČNB byla celková inflace ale mírně vyšší; meziměsíční dynamika po sezónním očištění v celkové i jádrové složce zůstává významná.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *