CZK/€ 25.135 -0,04%

CZK/$ 22.590 -0,41%

CZK/£ 29.816 +0,17%

CZK/CHF 26.758 -0,12%

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

0 komentářů

Evropské „zelené akcie“ stále propastněji zaostávají s trhem jako celkem

 

Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a 2023 akcie firem, jež by měly profitovat ze současné, ambiciózní podoby Green Dealu, stále propastněji zaostávají za trhem jako celkem. Tedy za akciemi širokého spektra firem, napříč odvětvími, včetně těch emisně a environmentálně „špinavých“.

Loading



 

Francouzská banka Société Générale sestavuje index SGI Green New Deal Index, který sestává výhradně z těch firem, například v oblasti čisté energetiky, jež by měly profitovat z oné ambiciózní podoby Green Dealu. Americká společnost MSCI dává dohromady ukazatel MSCI Europe. Ten zachycuje výkonnost akcií více než čtyř stovek evropských akcií, napříč odvětvími, a pokrývá 85 procent akciového trhu vyspělých evropských ekonomik.

Vyneseme-li křivku, jež odpovídá poměru těchto dvou ukazatelů a normalizujeme ji na úrovni 100 k 1. lednu 2020, je zřejmé, že zhruba právě od začátku loňska „Green Dealové akcie“ ve své výkonnosti stále výrazně zaostávají za trhem jako celkem (viz graf Bloombergu níže).

Ceny akcií jsou přitom obecně hlavně o očekávání do budoucna. Mezinárodní investoři tedy míní, a sází na to své peníze, že Green Deal dozná značného změkčení, znatelně ubere na ambicióznosti. To je po pár letech docela fiasko. Když vlastně ještě ani ona ambiciózní podoba Green Dealu nevstoupila do praxe.

REKLAMA

Jenže investoři si evidentně uvědomili, že by znamenala další výrazné zadlužování států a že kvůli inflaci, kterou by způsobovala, by vedla nejen k dalšímu nárůstu politické polarizace a vzestupu extrémních stran, ale také k nárůstu nákladů obsluhy dluhu vlád. Rostlo by totiž jak samotné zadlužení, tak by navíc byly vysoké úrokové sazby na něm – kvůli silnějším inflačním tlakům.

To už je příliš rizik naráz. Proto se od „zelených akcií“ odvrací. I proto, že už nevěří v jejich další výraznou dotační podporu, bez níž ale vyhlížená ziskovost znatelně klesá.

Autor: Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Podhodnocené americké akcie: Potenciální příležitosti pro investory

V současném tržním prostředí představuje několik podhodnocených amerických akcií atraktivní příležitosti pro investory, kteří chtějí využít neefektivity trhu. Tyto akcie nabízejí potenciál k výrazným ziskům, protože se obchodují pod svou vnitřní hodnotou. Zde je bližší pohled na ty, které stojí za zmínku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024

Komentář: Výsledkem schizofrenní vládní pozice je rozpočtový kompromis

Ministerstvo financí představilo rozpočet na příští rok se schodkem 230 miliard korun. To není příliš ambiciózní plán, protože k vyrovnanému rozpočtu, který bychom si jistě zasloužili, má hodně daleko. I tak se ve srovnání s posledními lety jedná o jeden z nejnižších schodků. V loňském roce jsme […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *