13. 09. 2019
Exekuce vynášejí státnímu rozpočtu půl miliardy ročně
Podle odhadů portálu Češi v právu České asociace věřitelů přináší exekuce do státního rozpočtu na dani z přidané hodnoty až 500 milionů korun ročně. Náklady exekuce jsou totiž předmětem DPH ve výši 21 procent, čímž se celkové náklady, které dlužník hradí, navyšují o více než pětinu.
Vloni bylo dle údajů Exekutorské komory zahájeno 499 512 nových exekucí s průměrnou vymáhanou částkou jistiny ve výši 63 339 Kč. „Uvážíme-li, že odměna exekutora činí 15 procent z vymožené částky, na dalších nákladech je zpravidla účtováno minimálně 3500 korun a vymahatelnost dluhů v exekuci aktuálně činí asi 20 až 30 procent, může stát na DPH z exekucí zahájených v minulém roce inkasovat zhruba 350 milionů korun,“ uvádí mluvčí portálu Češi v právu Petra Šostá. Současně však běží i další exekuce zahájené v minulých letech, pravděpodobně tak do státního rozpočtu z DPH na exekuční náklady přichází až 500 milionů korun.
Stát se snaží zamezit neúměrnému navyšování dluhů, a to například snížením odměn advokátů a exekutorů. Nyní je v legislativním procesu novela zavádějící teritorialitu a koncentraci exekucí téhož dlužníka u jednoho exekutora. „Jejich pozitivní dopady na náklady exekuce by přitom byly naprosto minimální, navíc za cenu výrazného okleštění práv věřitelů. Domníváme se, že pokud to stát se snížením nákladů skutečně myslí vážně, měl by hledat efektivnější řešení a začít v první řadě u sebe,“ upozorňuje Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.
Zdroj: Týden.cz