26. 09. 2024
Fed a čínská centrální banka přispěly k dalšímu oživení komoditního trhu
Ceny v komoditním sektoru už tři týdny stoupají. Počátkem září došlo k propadu zejména v oblasti energií, ale pak se Bloomberg Commodity Total Return Index velice rychle zotavil a nyní dosáhl dvouměsíčního maxima. Podařilo se mu získat zpět víc než polovinu toho, oč přišel během korekce od května do srpna. Tento index, replikovaný několika významnými zprostředkovateli ETF (viz níže), sleduje koš 24 významných komoditních futures.
Meziměsíčně se obchoduje o 4,4 % výš (od počátku roku o 5,4 % výš) a tento měsíc vykázaly všechny sektory dobré výsledky. To zahrnuje i energetiku, kde byly ztráty ropy a palivových produktů z počátku září vykompenzovány posílením zemního plynu o 15 %, kvůli obavám, že bouře v Mexickém zálivu naruší produkci.
Vzhledem k extrémní nepřízni počasí v Brazílii a Vietnamu, která vyvolala obavy o tamní úrodu, si tento měsíc připsaly na konto slušné zisky cukr a káva. Ale jsou tu ještě dva další faktory, které mohou zvýšit poptávku v celém komoditním sektoru. Prvním je fakt, že se Federální rezervní systém minulý týden odhodlal k prvnímu snížení úrokové sazby o 50 bps, čímž snížil náklady na nákup a držení zásob a zároveň omezil riziko recese, která by mohla utlumit poptávku. Druhým je dnešní oznámení z Číny. Čínská lidová banka totiž představila velký balíček monetárních opatření, která mají pomoci druhou největší ekonomiku světa (a největšího spotřebitele surovin) oživit. Čínská vláda se evidentně začala obávat zpomalení růstu a extrémně nízké spotřebitelské důvěry.
Toto oznámení už stihlo vyvolat značnou odezvu u komodit závislých na ekonomickém růstu, jako jsou měď, železná ruda a ropa. Měď se obchoduje o 2,7 % výš, tedy na dvouměsíčním maximu 4,46 USD za libru, zatímco futures na železnou rudu, základní ocelářskou surovinu, poskočily v Singapuru o 6,5 %, když čínská centrální banka v rámci podpůrného balíčku snížila úvěrové náklady hypoték o objemu až 5,3 bilionu USD. Ropa se znovu obchoduje nad klíčovými hladinami, jejichž prolomení vyvolalo počátkem měsíce prudký výprodej, který přispěl k první zaznamenané krátké pozici hedgeových fondů v historii.
Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank