Jisté je, že skoro všichni členové Fedu se shodnou na postupném utlumování politiky kvantitativního uvolňování tak, jak ho v červnu načrtl Ben Bernanke. Podle červnového plánu by měl Fed začít omezovat stávající nákupy aktiv (85 mld. USD/měsíc) “později v tomto roce” a zcela program utlumit do poloviny roku 2014. Ohledně konkrétního načasování se ale představy dál zjevně různí a skoro všichni centrální bankéři se v červenci shodovali, že čas na obrat ještě nedozrál. Potřebují vidět další čísla potvrzující zdravé trendy na pracovním trhu.
Někteří členové Fedu mají také zjevně strach z rychlého obratu měnové politiky a jeho dopadu do americké ekonomiky. Je proto možné, že i když Fed začne tlumit program již v září, první krok bude velice opatrný. Navíc může být doprovázen silnějšími zárukami stability krátkodobých sazeb. V tuto chvíli Fed indikuje, že krátké sazby mohou poprvé vzrůst, až nezaměstnanost spadne pod 6,5 %. Tato laťka může být teoreticky snížena spolu s tím, jak Fed oznámí zpomalení tempa tištění dolarů.
Jak dopadne zářijové zasedání je každopádně dál otevřenou hrou. Věřím, že rozhodující nakonec bude srpnová zpráva z amerického trhu práce (payrolls). Pokud přírůstek pracovních míst bude nad 200 tisíc, mohlo by to centrálním bankéřům stačit k tomu, aby udělali první opatrný krok v opačném směru.
Jan Bureš, hlavní ekonom Ery