CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

17. 03. 2008

7 komentářů

Fed snížil diskontní sazbu na 3,25 %

 


 

Americká centrální banka Fed včera večer neočekávaně snížila svou diskontní sazbu z 3,5 % na 3,25 %, tedy jen čtvrt procentního bodu nad základní mezibankovní úrokovou sazbu. Cílem tohoto opatření je zlepšení situace na finančních trzích. Všeobecně se však očekává, že americká centrální banka v úterý na svém pravidelném zasedání svou základní sazbu sníží až o další 1 procentní bod, což by byl v novodobé historii FED unikátní zásah.

Fed také spustil nový úvěrový program, v rámci něhož bude poskytovat půjčky nejen komerčním bankám, ale i dalším finančním subjemktům za zmíněnou diskontní sazbu. Jedná se především o tzv. primární dealery, což jsou zejména firmy z Wall Street, které obchodují na finančních trzích. Nový úvěrový program bude otevřen nejméně šest měsíců. Fed také rozšířil maximální dobu splatnosti diskontních půjček ze 30 na 90 dní.

Zdroj: ATLATNIK, Patria Online

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Chains

    17 března, 2008

    Od kdy je z 3,5 na 3,25 snizeni o pul procenta ? Neni to spis o ctvrt a jeste lepe procentniho bodu ?

    Odpovědět

  • Anonym

    17 března, 2008

    Dobrý den, děkuji za upozornění. Znění i údaj jsem již opravil.

    Odpovědět

  • Honzajs

    17 března, 2008

    FED je do značné míry mimo hru
    Klíčem k rozběhnutí či nerozběhnutí krize bude zdraví bank, a to nejen rozvah, ale zejména podrozvah.

    KLÍČ JE TOTIŽ UKRYT V DŮVĚŘE A SNÍ SPOJENÉM RIZIKU PROTISTRANY.

    Investor utrpí ztrátu ne z důvodu špatné investice, ale krachu protistrany. Derivátové pozice jsou o několik řádů vyšší než kapitalizace trhů.

    Pádem Bearn Stearns vypadl z pomyslné hráze docela velký kámen. To pevnosti hráze nepřidá. JPM dostal sice garance na 30 mld aktiv, ale derivátové pozice Bear Stearns byly o 2 řády větší. 90% všech derivátů jsou sjednány přímo mezi účastníky. Případná neschopnost Bearn Stearns dostát svým závazkům v oblasti derivátů by tak mohla ohrozit i další banky. A měli bychom tu lavinovou reakci, které se Fed snaží za každou cenu zabránit.

    Pokud pád Bearn Stearns zůstane ojedinělý, finanční systém se zachvěje, ale má šanci to ustát. Poku by ale padla další velká banka, byl by to pro systém velký otřes. A to je podle mne pravděpodobné – spekuluje se třeba o Lehman Brothers.

    Avšak tohle žádné pumpování peněz do ekonomiky nevyřeší. Fed je tedy do značné míry mimo hru.

    Odpovědět

  • Jiří Hlisnikovský

    17 března, 2008

    Dejme tomu, že Lehman Brothers lehnou. Co podle Vás by se pak dělo?

    Odpovědět

  • Honzajs

    17 března, 2008

    Hrozila by řetězová reakce – obrovské odpisy a ztráty bank. Možné až jejich znárodnění ala Norhern Rock. Cena jejich akcií blízká nule.

    BANKY MOHOU REÁLNĚ TRATIT I NA PAPÍROVĚ ZISKOVÝCH POZICÍCH. To je možné proto, že pouze cca 1/10 jejich derivátových pozic jsou kontrakty obchodovatelné na burzách. Zbylých 90% jsou kontrakty uzavřené přímo s jiným subjektem a jejich plnění je tak závislé na solventnosti protistrany. Jestliže z důvodů špatných investic zkrachuje protistrana, banka nemá jak realizovat své zisky a utrpí reálnou ztrátu, i když dosud vykazovala papírový zisk (t.j. stála na správné straně spekulace). Ke dnu tak paradoxně může být i banka, která investovala správně, ale její protistranou byli ti, co investovali velmi špatně (ztrátové kontrakty výrazně převyšovaly ty ziskové).

    Odpovědět

  • Honzajs

    17 března, 2008

    Více zde:

    http://honzajs.porcus.cz/aktualni_rizika/problemy_bankovniho_sektoru/

    Odpovědět

  • Baruch

    17 března, 2008

    Jenom pro upřesnění: banky z derivátových obchodů neutrpí reálnou (tj. peněžní) ztrátu. Faktem však je, že tyto „papírové“ zisky jsou součástí regulatorního kapitálu banky a tudíž mohou sloužit (a v praxi i slouží, neboť banky optimalizují využití vlastního kapitálu) k další multiplikaci investičního a obchodního portfolia banky. V okamžiku odepsání těchto zisků při selhání protistrany, vůči které má banka derivátovou expozici, má banka problém s vlastní kapitálovou přiměřeností. A jelikož se jedná o skokové změny a nikoliv postupné jako v případě klasického úvěrového rizika, jsou dopady výynamnější a šíření na trhu rychlejší.

    Odpovědět