CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

19. 12. 2024

0 komentářů

Fed snížil sazbu o čtvrtinu procentního bodu

 

Americká centrální banka se rozhodla posunout cílový interval pro tamní klíčovou (jednodenní) úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4.25% – 4.5 %.

Loading



 

Guvernér Fedu Jerome Powell následně sdělil, že velký prostor v debatě výboru, který o nastavení sazeb rozhoduje, měla i alternativa nechat cílový interval beze změny. V roce 2025 členové výboru podle tzv. tečkového grafu (dot plot) předpokládají už jen dvě snížení (horní mez intervalu na úroveň 4 %), přitom ještě v září čekali dvojnásobné snížení. V roce 2026 čekají další dvě snížení (3,5 %, v roce 2027 jedno (3,25 %) a následně jemné doladění na konečnou úroveň se středem intervalu těsně nad 3 %.

Zatímco samotné snížení se očekávalo, následná komunikace budoucích kroků vyzněla ve srovnání s dosavadní komunikací spíš v jestřábím duchu. Data z finančních trhů nicméně naznačují, že se od Fedu očekává ještě o trochu pomalejší snižování sazeb (v roce 2025 spíš jen jedno snížení), než signalizuje samotný Fed.

V nové prognóze Fed očekává růst amerického HDP letos tempem 2,5 % (v září to byla jen 2 %), čímž hezky dokumentoval, že stav americké ekonomiky v poslední době překvapuje spíš na pozitivní straně (zatímco v eurozóně jako celku je to bohužel naopak). V delším výhledu by se ale tempo růstu mělo ustálit na 1,8 %. Ohledně dopadů (pravděpodobně převážně proinflačních) Trumpovy hospodářské politiky Powell prohlásil, že zatím není známo dost na to, aby Fed mohl nějak konkrétně reagovat.

Inflace v eurozóně v listopadu činila meziročně 2,2 %. Pro Česko Eurostatu vyšla hodnota 3,1 % (připomeňme, že Eurostat počítá inflaci trochu jinak než náš ČSÚ, přičemž hlavním rozdílem je nezahrnutí imputovaného nájemného, tedy odhadované ceny, kterou by na trhu platily za službu v podobě poskytnutí bydlení ty domácnosti, které ve skutečnosti tuto službu poskytují samy sobě). Česká hodnota je tedy zřetelně nad eurozónou, ale v rámci EU je řada zemí, kde byla listopadová inflace ještě vyšší. Co se týče struktury, energie už tahounem inflace v eurozóně nejsou: ve skutečnosti jsou v meziroční deflaci (-2 %), takže cenový koš bez nich vykázal inflaci 2,7 %.

Autor: Michal Skořepa, analytik České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Přehledně – listopad byl pro akcie opět pozitivní měsíc

Prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump. Na akciové trhy to mělo mít jednoznačně pozitivní vliv. Index S&P500 poprvé překonal hranici 6 tisíc bodů. FED podle očekávání snížil úrokovou sazbu o +25 bb. Dobrá makrodata ukazují na sílu tamní ekonomiky. Vzhledem k tomu není další rozvolnění na prosincovém zasedání […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *