Tyto služby fungují především ve Spojených státech, kde peer-to-peer půjčku využilo zhruba 17 procent občanů. Druhou zemí, která s oblibou využívá fintech firmy je Itálie. V zemi která se považuje za kolébkou klasického bankovnictví, činí tento podíl zákazníků asi 25 procent.
Pro banky je toto riziko alarmující. „Ano, uvažovali jsme o tom jak my, tak celá skupina. S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat,“ řekl Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku. Skupina UniCredit je přitom druhou největší bankovní skupinou v Itálii. „Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ potvrdil nastolený trend.
Fintech firmy se prosadily i v místech, kde banky selhaly. Kupříkladu na africkém trhu se bankám moc nedaří, především kvůli vysokým provozním nákladům. Společnosti MFS Africa se ale podařilo umožnit osmdesáti milionům lidí vytvořit z mobilních telefonů peněženku. S tou pak mohou platit či převádět peníze v jiných měnách. Konkrétně tak lze poslat peníze například z Evropy přes kamennou pobočku klasické banky na mobil příbuzným v Africe.
Zdroj : Lidovky.cz