CZK/€ 25.310 +0,04%

CZK/$ 24.019 +0,88%

CZK/£ 30.433 +0,32%

CZK/CHF 27.004 +0,09%

14. 10. 2024

0 komentářů

Francie má poprvé v historii horší ratingové hodnocení než Česko

 

Francie má od pátku poprvé v historii horší ratingové hodnocení než Česko. Alespoň podle agentury Fitch Ratings. Ta Francii, která podle ní dosahuje ratingového stupně AA-, zhoršila ratingový výhled na negativní.

Loading



 

Bonitu Česka coby dlužníka hodnotí Fitch Ratings stejným stupněm jako Francii, ovšem se stabilním výhledem. Jinými slovy, při stejné ratingové známce obou zemí nyní Francie vykazuje výrazně vyšší pravděpodobnost, že se právě jí – a nikoli Česku – rating dále zhorší. Celkové ratingové hodnocení Francie agenturou Fitch je tak horší než její hodnocení České republiky. K něčemu takovému dosud v historii nikdy nedošlo. Francie vždy měla lepší ratingové hodnocení než Česko, přinejhorším stejné.

Agentura Fitch výhled zhoršila jen den poté, co francouzská vláda představila plán, jak krotit svůj obří dluh. Mezinárodní investorskou obec ale nepřesvědčila, čehož nejprůkaznějším dokladem je právě nynější zhoršení ratingového výhledu. Je to „rána“ i pro české stoupence přijetí eura. Těžko mohou nyní již eurozónu nazývat elitním klubem, když její druhá největší ekonomika má horší ratingové hodnocení než Česko s korunou.

Autor: Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *