CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

06. 01. 2021

0 komentářů

Georgie spouští “modrou vlnu” a dolar padá

 

Georgie – americký stát co do počtu obyvatel srovnatelný s ČR – je nyní v centru pozornosti globálních finančních médií. Probíhá zde druhé kolo voleb do amerického Senátu, které může dost zásadně proměnit prezidentování demokrata Joe Bidena, a to minimálně v následujících dvou letech.

Loading



 


Karty jsou totiž rozdány jasně: demokraté v listopadových volbách získali jak Bílý dům, tak dolní sněmovnu Kongresu. V horní komoře – Senátu byl po volbách poměr hlasů 50:48 ve prospěch republikánů s tím, že dvě křesla se doplní v druhém kole v Georgii. Pokud obě křesla získají demokraté, poměr hlasů se sice “pouze” vyrovná, avšak v takové případě má rozhodující (101) hlas viceprezident, a tím je demokratka Kamala Harrisová.
V 10 hodin ráno středoevropského času situace ve volebních místnostech vypadal tak, že po sečtení 98 % hlasů se v jednom duelu zdá být vítězství jednoho demokrata jisté a ve druhém případě velmi pravděpodobné.Co by tedy zmodrání Bílého domu a Senátu, resp. celého Kongresu znamenalo pro finanční globální trhy? Vzhledem k tomu, že hospodářská agenda demokratů kromě různých “zelených” prvků obsahuje i možnost radikálního navýšení federálního rozpočtového deficitu (nedávno zamítnutý plán mířil k deficitu 2,2 bilionu USD, aneb okolo 10 % HDP), tak ve střehu musí být především trh s americkými vládními dluhopisy. Pokud by totiž takto ambiciózní rozpočtovou agendu nová ministryně financí (a bývalá holubičí šéfka Fedu Janet Yellenová) začala uskutečňovat, tak trh nebude nadšen a ceny dluhopisů především na delším konci křivky půjdou dolů, respektive reverzně výnosy vzhůru. Navíc pokud by trhy viděly, že Fed bude tuto extrémně expanzivní politiku akomodovat masivními nákupy a dlouhodobě nulovými oficiálními úrokovými sazbami, tak přesvědčení, že centrální banka opravdu vytlačí inflaci dlouhodobě nad 2 %, bude narůstat. Obětí “modré vlny” by se tak zároveň mohl dočasně stát i americký dolar, což je konec konců patrné na trhu již dnes ráno.
Na tomto místě již není čas rozebírat implikace “modré vlny” pro komodity (v čele s ropou či například zlatem) a akciové trhy, které by mohly být rovněž významné (viz plán na zvýšení daní či úvahy o rozdělení technologických gigantů alá Facebook). Nicméně z výše uvedeného vyplývá, že v Georgii jde dnes o hodně – hodně peněz…
Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Král dolar a dalekosáhlé důsledky

Zdá se, že síla amerického dolaru pomalu uvadá, ale riziko stagflace v Evropě i ve Velké Británii, spolu s nepolevujícím oslabením čínské ekonomiky, napovídá, že k poklesu této měny asi v dohledné době nedojde. Silný dolar sice pomáhá držet americkou inflaci na uzdě, pro domácí ekonomiku a investory s velkými zahraničními expozicemi […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 10. 2023

Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat.

Text: Jan Traxler

28. 12. 2016

Investiční trh v roce 2016: Na co se připravit?

Analytici a investiční profesionálové na přelomu roku vydávají řadu předpovědí. Jaký by měl být investiční rok 2016 z jejich pohledu? A kde lze hledat investiční příležitostí pro nadcházející období?

Text: Petr Zámečník

05. 01. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *