CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

30. 08. 2013

0 komentářů

Globální trhy trápí osud Sýrie asi tak jako britský parlament

 


 

Včera večer totiž utrpěl politický výprask jeden z hlavních „jestřábů“ – britský premiér Cameron, když mu parlament v hlasování fakticky zakázal použití vojenské síly proti Sýrii. Nyní bude upřena pozornost na amerického prezidenta Obamu, který se musí rozhodnout, zdali se mají USA do vojenského zásahu pustit a navíc osamoceny. Paradoxem přitom je, že skeptické domácí publikum bude o nutnosti vojenské akce v Sýrii přesvědčovat jeden z nejlevicovějších amerických prezidentů historie, který svoji (úspěšnou) volební kampaň postavil na premise, že je třeba co nejrychleji stáhnout americké jednotky z Iráku a Afghánistánu.

Celá záležitost okolo Sýrie, která se mnohým zdála být tak černobílá, se začíná pořádně zamotávat, a to člověk ani neuvažuje o otázce zásahu proti Sýrii v kontextu velmi pravděpodobného (radikálního) zhoršení vztahů mezi Iránem a Izraelem.

Zaspekulovat si tedy nad osudem Sýrie musí být opravdu velmi obtížné, a tak jednoduší pro globální trhy bude plně upřít pozornost na příchozí (americká) makroekonomická data. Ta totiž mohou v následujících dnech dále akcelerovat anebo naopak potlačit dosavadní trend či chceme-li sentiment (výprodej bezpečných dluhopisů a zranitelných měn z rychle se rozvíjejících trhů) a to bez ohledu na (ne)zásah proti Sýrii. Za vším přitom stojí strach z utlumování americké měnové expanze a ten může před klíčovými statistikami, které přijdou na pořad příští týden, dále narůstat. Poslední (týdenní) data z amerického trhu práce přitom indikují, že negativních překvapení se v prvním zářijovém týdnu možná nedočkáme, což právě pro trhy s bezpečnými dluhopisy a měnami z emerging markets nemusí být příznivé.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

neplatí daň z příjmu z kryptoměn

Bitcoin ruským oligarchům moc nepomůže

Kryptoměny mají být nezávislé na státních regulátorech, což může být pro mnohé výhoda, ale pro jiné zase riziko. Diskuse kolem nich se objevily také v souvislosti s Ruskou agresí na Ukrajině a na ní reagujícími sankcemi. Jak se ale ukazuje, bitcoin starosti ruských oligarchů nejspíš nevyřeší.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

22. 03. 2022

Němci se připravují na krizi, a co vy?

Německá vláda vyzvala občany, aby se zabezpečili pro případ krize či války. Podle nové koncepce civilní obrany by se lidé měli zásobit jídlem, vodou, ale i palivem a dalšími praktickými věcmi. V případě konfliktu budou muset civilisté také pomáhat armádě na vnějších hranicích NATO.  Víte, co byste měli doma mít v případě napadení státu nebo jiné katastrofy?

Text: Monika Lukešová

24. 08. 2016

Předem zpackaná měnová reforma

Politika slabého kurzu koruny a způsob hospodaření nás přivedl do takových problémů, že se měnová reforma opět stala nevyhnutelnou. Díky politické objednávce uzurpátorů moci bylo prostě vytištěno příliš mnoho peněz, a aby se předešlo inflaci, nastala nutnost tyto peníze „zmrazit“. Jenže tento měnový experiment se v roce 1945 nezdařil a řešení přinesla až další měnová reforma v roce 1953.

Text: Radovan Novotný

05. 03. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *