01. 03. 2022
HDP – pozitivní závěr roku potvrzen
Druhý odhad HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku potvrdil mezičtvrtletní růst ekonomiky reálně o 0,9 % a o 3,6 %. Z mezičtvrtletního pohledu kladně působila zahraniční poptávka a fixní investice, zatímco spotřeba domácností ztratila svou roli tahouna. Za celý rok 2021 ekonomika reálně o 3,3 %. Hlavním faktorem bylo oživení domácí poptávky a dále tvorba zásob.
Oproti Q3´21 došlo k poklesu celkových výdajů na konečnou spotřebu o 1,2 %, přičemž spotřeba domácností poklesla o 1,8 % zatímco vládní výdaje přidaly 0,2 %. Domácí poptávka se sice v závěru roku držela robustní díky dobré situaci na trhu práce, došlo ale ke zvolnění dynamiky výdajů po jejich výraznějším nárůstu během letních měsíců, kdy domácnosti doháněly odloženou spotřebu. Co se týče hlavních kategorií, stále ještě zaostávají výdaje domácností v sektoru služeb, které jsou jako jediné ještě pod předpandemickou úrovní (o 1,1 %). Naopak výdaje v sektoru zboží překonaly pandemické ztráty již v průběhu roku. V příštích měsících bude brzdou vysoká inflace.
Investice do fixního kapitálu mírně ožily a po mezičtvrtletním poklesu o 2,1 % v Q3´21 v závěru roku vzrostly o 0,5 %. Tvorba celkového hrubého kapitálu přitom mezičtvrtletně ubrala necelé 0,3 %, což indikuje snížení tempa tvorby zásob. S tímto trendem, tedy nárůstem investic do fixního kapitálu a současném zvolňováním investic do zásob, počítáme i v průběhu letošního roku.
Export v posledním čtvrtletí 2021 vzrostl o 2,2 %, import naopak poklesl o 0,4 % v reálném vyjádření. Zahraniční obchod byl pro HDP podporou.
Solidní výsledek v posledním loňském čtvrtletí připravil ekonomice odrazový můstek pro letošní rok, ve kterém očekáváme v základním scénáři růst mírně přes 4 %. Nicméně válka na Ukrajině a následně uvalené sankce budou mít na ekonomický výkon negativní dopad. Česká ekonomika není přes zahraniční obchod přímo silně napojena na Rusko, Bělorusko či Ukrajinu. Nicméně k utlumení ekonomiky dojde především přes nárůst cen komodit a jejich možné výpadky dodávek, což se projeví v nižší výrobní aktivitě, a dále přes snížení poptávky u důležitých exportních evropských partnerů. Naši vídeňští kolegové v reakci na válku na Ukrajině snížili predikci HDP pro letošní rok z 4,0 % na 3,3 % a pro příští rok nadále počítají s růstem o 2,3 %. Nejedná se tak o očekávání recese. Výhled pro českou ekonomiku je podobný. Zhoršení externího prostředí a snížení výkonu průmyslu podle nás ukrojí 0,5 procentního bodu z našeho základního scénáře, čímž se očekávaný výkon ekonomiky pro rok 2022 snižuje na 3,6 %. Pro rok 2023 zůstáváme u 3,7 %.
Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank