CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

14. 02. 2024

0 komentářů

Holubičí ČNB a vyšší sazby v zahraničí zvyšují tlak na korunu

 

Tuzemská měna se po zasedání ČNB dostala do hluboké defenzivy a během včerejšího obchodování oslabila až k hranici 25,40 EUR/CZK. Proti koruně přitom působí jak domácí faktory, tak především dění na hlavních zahraničních trzích. V prvním případě jde o dozvuky únorového zasedání centrální banky. To přineslo holubičí překvapení v podobě nové prognózy, která implikuje prudký pokles úrokových sazeb na 3 % na konci letošního roku a v polovině 2025 dokonce na 2,6 %.

Loading



 

Guvernér Michl se na tiskové konferenci vůči takto agresivním očekáváním sice vymezil, ale peněžní trh přesto začal zaceňovat pokles sazeb o 75bps na březnovém zasedání. Na konci roku pak trh sází na repo sazbu v blízkosti 3 %. Z našeho pohledu trh přestřeluje – v březnu očekáváme snížení sazeb o 50bps, v prosinci vidíme základní sazbu okolo 4 %. Zásadní roli v rozhodování o sazbách sehraje koruna, jejíž kurz je nyní hlavním limitem toho, jak rychle a v jakém rozsahu může jít ČNB s úrokovými sazbami dolů.

České měně nehraje do karet ani vývoj na hlavních trzích. V USA i eurozóně totiž dochází ke korekci očekávání ohledně načasování a tempa uvolnění měnové politiky – naposledy včera z titulu vyšší americké inflace. Aktuálně tak trhy očekávají od Fedu i ECB první pokles sazeb v červnu, což je i náš základní scénář. Rizikem je však ještě razantnější přecenění tržních sazeb vzhůru, pokud rétorika obou hlavních centrálních bank zůstane jestřábí a podpoří ji i příchozí data.

V nejbližších měsících proto koruna zůstane pod tlakem zužujícího se úrokové diferenciálu a jen těžko bude hledat impuls k viditelně silnějším úrovním. Počítáme s vyšší volatilitou, přičemž koruna může přestřelovat na ještě slabší úrovně. Z pohledu technické analýzy vidíme důležitou rezistenci na 25,50 EUR/CZK. Na druhé straně máme za to, že skokové oslabení koruny je nepravděpodobné, neboť v ten moment by ČNB zmírnila nebo si přímo vybrala pauzu v cyklu snižování sazeb.

Náš středně až dlouhodobý výhled počítá s postupným obratem na korunovém trhu. Vzhledem k očekávanému poklesu sazeb v eurozóně by se měl stabilizovat úrokový diferenciál, což se koruně bude líbit. Zároveň sázíme na zlepšení fundamentů tuzemské ekonomiky – svižnější tempo růstu, snížení inflace a vylepšení vnější pozice. Nově ale předpokládáme silnější dolar, kvůli kterému budou zisky koruny o něco mírnější. Celkově se však na našem přesvědčení ohledně pozvolného návratu k trendovému posilování koruny ve druhé části tohoto roku, a především v roce 2025 nic nemění.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *