CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

11. 10. 2024

0 komentářů

Hospodářský výhled: Americká ekonomika zpomaluje. Německo se dostane z recese koncem roku

 

Celosvětový růst HDP pro období 2024-2026 bude stabilní – každoroční nárůst by se měl držet na úrovni 2,8 %, což odpovídá dlouhodobému průměru. Dle nejnovější analýzy společnosti Allianz Trade brání většímu růstu přetrvávající zpomalování americké ekonomiky, kde se očekává zpomalení růstu HDP na 1,7 %.  Naopak v Evropě se postupně objevuje dynamika vedoucí k růstu, i když Německo zůstane výjimkou a jeho ekonomika vystoupí z recese až koncem roku 2024.

Loading



 

Růst v eurozóně by měl posílit díky oživení investic a spotřeby. Eurozóna opustila fázi stagnace z roku 2023 a v prvních dvou čtvrtletích letošního roku vykázala kladný růst ve výši +0,3 % a +0,2 % q/q. Tento růst byl však z velké části podpořen čistým vývozem, zatímco domácí poptávka, zejména investice, se snížila. Dle analýzy Allianz Trade by celkový růst HDP v eurozóně měl dosáhnout 0,8 % (navýšení o 0,3 % oproti roku 2023) a v roce 2025 a 2026 shodně 1,4 %.

„Do budoucna očekáváme, že ekonomická aktivita zrychlí a mírně překročí potenciální růst, k čemuž přispěje oživení spotřeby a investic v souvislosti s růstem reálných mezd a uvolněnou měnovou politikou snižující úvěrové náklady. Kromě toho by další podporu mohlo poskytnout oživení světového obchodu, zatímco vládní výdaje by měly působit jako brzda v důsledku zpřísňování fiskální politiky,“ vysvětlují analytici Allianz Trade.

Německo se v současné době pohybuje v recesi. Hlavní ekonomický tahoun EU je poznamenán jak cyklickými, tak stále více strukturálními problémy. Podniky se potýkají s klesající konkurenceschopností, a to nejen na mezinárodních trzích, ale stále častěji i na domácím trhu. Plánované rozpočtové škrty pro rok 2025 – spolu s nejistotami v následujících letech v souvislosti s financováním zelené transformace – zvyšují další napětí. Dodržování striktní politiky dluhové brzdy představuje další významný faktor, protože nízký veřejný dluh a splátky úroků mohou brzdit investice a potenciálně tím prodlužovat rizika recese.

„Vzhledem k tomu, že hospodářská a politická nejistota v Německu ještě více vzroste, zejména s blížícími se volbami, které čekají stát příští rok, bude oživení ekonomiky vyžadovat více než současné vládní strategie. Očekáváme druhý rok recese s -0,1 % v roce 2024, následovaný mírným růstem o pouhých +0,7 % v roce 2025 a +1,1 % v roce 2026, podpořený nižšími výpůjčními náklady v důsledku klesajících úrokových sazeb,“ dodávají analytici.

REKLAMA

Naopak ve Francii se ekonomika ukázala odolnou navzdory nárůstu nejistoty plynoucí z červencového rozpuštění Národního shromáždění. Politická nejistota ustoupila, zatímco finanční podmínky se nezpřísnily. Fiskální politika je mezitím volnější, než by byla v případě, že by k rozpuštění nedošlo. Očekáváme, že růst HDP se zvýší z +1,1 % v roce 2024 na +1,4 % v roce 2025, k čemuž přispěje uvolnění úvěrových podmínek vyvolané ECB. Fiskální politika se zpřísní, ale nebude se jednat o zásadní zpřísnění, protože bude náročné přijmout v parlamentu významná fiskálně-konsolidační opatření.

Americká ekonomika se připravuje na řízené zpomalení v roce 2025. Přicházející údaje do konce 3. čtvrtletí 2024 sice ukazují, že ekonomika USA stále roste silným tempem, ale prognóza analýzy předpokládá, že od 4. čtvrtletí 2024 a směrem k roku 2025 se postupný růst začne zmírňovat.

„Několik faktorů, které ekonomiku podporovaly v letech 2023 a 2024, skutečně rychle slábnou. Na jihozápadní hranici došlo k omezení imigračních toků, což snížilo stimul pro nabídku pracovních sil. Nábory zaměstnanců jsou slabé a signalizují velmi vlažnou tvorbu pracovních míst v soukromém sektoru do konce roku 2024 až začátku roku 2025. Domácnosti také vyčerpaly většinu svých ,nadbytečných‘ pandemických úspor. Reálné likvidní jmění domácností u dolních 80 % domácností kleslo v roce 2024 pod úroveň předpandemického trendu,“ vysvětlují analytici.

Analýza Allianz Trade očekává ochlazení amerického růstu HDP z letošních 2,6 % na 1,7 % v roce 2025. V roce 2026 by měl růst v USA zrychlit na +2,2 %, což v prostředí nižších úrokových sazeb Fedu, které se promítnou do reálné ekonomiky. Zvýšení růstu v roce 2026 bude omezeno mnohem restriktivnějším fiskálním přístupem v souvislosti s ukončením platnosti některých daňových škrtů pro fyzické osoby.

Výsledek voleb však vnáší do prognóz značnou nejistotu. Pokud by Trump získal druhé funkční období a zvýšil obchodní cla z 2,5 % na 4,5 %, což se zdá pravděpodobnější než jeho předvolební slib 10 %. To by snížilo růst USA v roce 2025 o -0,5 p.b. ve srovnání se základním scénářem. Vliv by to mělo také na inflaci. Zvýšila by se o +1,6 p.b. na 3,5 %, čímž by se cyklus uvolňování Fedu zastavil a sazby by se v roce 2025 zůstaly na 4,5 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *