12. 03. 2021
I v hluboké krizi cena nemovitostí roste. Průmysl se stal držákem české ekonomiky
„Pandemie koronaviru omezila stavební produkci, což vede k omezené nabídce bytů na realitním trhu. Paradoxním důsledkem je růst cen nemovitostí v hluboké ekonomické krizi, který snižuje dostupnost bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Stavební produkce v lednu letošního roku zaznamenala meziroční pokles o 5,2 procenta. Špatné výsledky hlásí především pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o 6,5 procenta. Naopak produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 0,1 procenta. Stavebnictví je zasaženo velkou mírou nejistoty ohledně budoucího vývoje. To snižuje zájem o realizaci nových projektů.
Stavební úřady v lednu vydaly pouze 6 044 stavebních povolení. To bylo o 12,3 procenta méně než před rokem. Počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 11,3 procenta. Podobně se snížil i počet dokončených bytů. To předznamenává omezenou nabídku bytů na realitním trhu, což pravděpodobně povede k dalšímu růstu cen.
Průmyslová produkce v lednu letošního roku meziročně vzrostla o 0,9 procenta. V některých odvětvích průmyslu však přesto došlo k výrazným poklesům. Jde především o odvětví výroba nápojů a výroba potravinářských výrobků. Přesto můžeme říct, že český průmysl v pandemii koronaviru obstál, protože nebyl svazován přílišnými restrikcemi.
V rámci průmyslu byl v lednu zaznamenán meziroční růst tržeb o 1,0 procenta. Hodnota nových zakázek však bohužel klesla o 4,6 procenta. Za špatný vývoj v tomto ukazateli může především slabá tuzemská poptávka. Situace by se měla zlepšit po rozsáhlé vakcinaci obyvatelstva. Ta by měla vést ke zrušení všech restrikcí a nastartování silného ekonomického růstu.
REKLAMA
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS