15. 04. 2020
Inflace na rychlém ústupu
Chod české ekonomiky budou ještě dva měsíce (přesněji do 8. června) ovlivňovat vládní regulace. Až v tomto termínu, pokud vše půjde dobře, se budou moci uvolnit poslední služby, tedy hotely a restaurace, obchody nad 1000 metrů čtverečních (které nejsou v nákupních centrech), taxislužby, divadla apod. Ale ani to nebude znamenat úplný návrat do před korona-krizových podmínek, protože například hromadné kulturní akce zůstanou i nadále zapovězeny. Velkou neznámou navíc zůstává návrat běžného režimu na české hranice, a tedy i celkové uvolnění turistického ruchu. Budou to celkem tedy více než tři měsíce fungování ekonomiky v omezeném režimu, který se nepochybně výrazně projeví na jejím výkonu.
Máme už jeden měsíc v podstatě za sebou, nicméně v rukou žádná tvrdá data, která by ukázala, jak se s omezeným režimem dokázal vyrovnat podnikatelský sektor. První údaje z trhu práce zatím nenaplnily některé katastrofické scénáře propouštění, byť změnu trendů na tomto trhu již docela jasně naznačily. Včera zveřejněná březnová inflace nám zase ukázala, jak se ceny zboží a služeb vyvíjely v první polovině tohoto měsíce, tedy před zavedením nouzového stavu. Ve srovnání s únorem poklesla o tři desetiny procentního bodu, a to především zásluhou zlevňování pohonných hmot postupně reagujících na rekordní propad cen ropy na světových trzích. V důsledku dalšího zvýšení cen se potraviny tentokrát staly nejvýznamnějším inflačním faktorem, na prvním místě tak vystřídaly doposud panující náklady na bydlení.
Byť inflace zůstala i tentokrát nad horní hranicí tolerančního intervalu ČNB, čeká ji už velmi brzy rychlý pokles, a ještě v letošním roce by se dokonce mohla vrátit na cílovou úroveň centrální banky. Další zlevňování pohonných hmot tak může vykompenzovat schválené zvýšení spotřebních daní, a navíc zafunguje i vyšší srovnávací základ z loňského roku, kdy inflace prudce mířila vzhůru. Změny na realitním a energetickém trhu by se postupně měly zase přepsat do nákladů na bydlení a rovněž inflaci korigovat směrem dolů. Nejistota tak bude dál panovat především u potravin. V každém případě inflace dál nebude limitovat rozhodování centrální banky, která nejspíše na svém dalším zasedání znovu sníží svoji hlavní úrokovou sazbu. Pokud ČNB vydrží vyčkat až do nejbližšího pravidelného zasedání (7. května), bude mít v rukou i březnové – ještě horké – výsledky z reálné ekonomiky.
Petr Dufek
Analytik ČSOB