12. 10. 2020
Inflace ožebračuje Čechy. Lidé s výpadky příjmů mohou skončit pod mostem
„Ceny v České republice rostou výrazně rychleji než v ostatních státech Evropské unie. Podstatné části českých domácností se však kvůli koronavirové krizi snižují příjmy. To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi,“ varuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Lidé bez úspor, kteří pracují v nejvíce zasažených odvětvích jako jsou cestovní ruch, hoteliérství, restauratérství, kultura či sport, se dostanou do složitých životních situací. Bez pomoci rodiny, obce nebo státu mohou přijít o střechu nad hlavou a skončit na ulici,“ upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Meziroční míra inflace v září letošního roku vzrostla o 3,2 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,5 procenta a ceny služeb o 2,7 procenta. Inflace se opět pohybovala mimo své toleranční pásmo a byla výrazně vzdálená od inflačního cíle ve výši 2,0 procenta.
Zvyšování cenové hladiny v září opět nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny alkoholických nápojů vzrostly o 5,7 procenta a ceny tabákových výrobků dokonce o 14,2 procenta. Rychlý růst cen zaznamenaly i některé nezdravé potraviny. Ceny uzenin vzrostly o 7,5 procenta a ceny cukru o 17,4 procenta.
Hlouběji do kapsy si sáhli i milovníci zdravého životního stylu. Ceny ovoce vzrostl o 20,6 procenta, ceny masa o 5,6 procenta a ceny sýrů a tvarohů o 2,4 procenta. Rovněž narůstaly ceny v oddíle bydlení. Ceny nájemného vzrostly o 2,0 procenta a ceny elektřiny o 7,6 procenta. V neposlední řadě narůstaly ceny stravovacích služeb o 5,4 procenta.
REKLAMA
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS