CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

07. 11. 2022

0 komentářů

Inflace pravděpodobně dočasně poleví, vrchol stále před námi

 

Po listopadovém zasedání ČNB se zdá být víceméně jasné, že se holubičí většině v bankovní radě v tuto chvíli do dalšího zvyšování úrokových sazeb jednoduše nechce. A nic na tom v tomto týdnu pravděpodobně nezmění ani nejnovější inflační čísla. Předpokládáme, že meziroční dynamika inflace v říjnu díky startujícímu účinku úsporného energetického tarifu lehce zvolní (17,5 %), v listopadu a v prosinci ovšem ještě zrychlí do rozmezí 19-20 %. To víceméně odpovídá poslední prognóze centrální banky a pro holubice to nebude nový argument zvyšovat sazby.

Loading



 


Tím by mohla být výrazná rozpočtová expanze nebo neukotvená inflační očekávání mezi domácnostmi a podniky. K obojímu podle nás do značné míry dochází. Zejména inflační očekávání mezi nefinančními podniky jsou podle průzkumů ČNB ve střednědobém horizontu (za 3 roky) vysoko nad cílem (7,5 %). Pokud bychom tento průzkum měli brát vážně, inflační očekávání mají k ukotvenosti daleko a reálná úroková sazba relevantní pro rozhodování podniků zůstává v lehkém záporu.

Většina bankovní rady ovšem zdá se průzkumům mezi nefinančními podniky příliš velkou váhu nedává a bojí se spíše o ekonomický růst. To ostatně vysvětlovala i Eva Zamrazilová na setkání s analytiky – podle ní riziko mzdově inflační spirály klesá a současně je podle ní nutné brát v potaz malý rozdíl v inflační trajektorii při různých scénářích pro úrokovou sazbu. I proto nehledě na vyznění poslední prognózy, která implikuje růst sazeb do blízkosti 8 %, chce holubičí většina držet sazby stabilní. Co to bude znamenat?

Z našeho pohledu pravděpodobně pomalejší odeznívání inflace v příštích letech. Prvotní pokles inflace ze zhruba 20procentního vrcholu sice může být relativně rychlý – až se ovšem v polovině roku 2023 dostane inflace do jednociferných hodnot, začne se výrazněji projevovat setrvačnost inflace v neenergetických částech (například služby). I proto bude podle nás při současném nastavení měnové politiky složité dostat inflaci výrazněji pod 5 %, a to může ve finále oddalovat obrat směrem k uvolněnějším měnovým podmínkám…

Autor: Jan Bureš, havní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *