Další propad inflace nemusí nadchnout centrální banku, která se snaží o její podporu už od předloňské devalvace. S cenami komodit bychom neměli bojovat, ale spíš si je „užít“. Spotřebitelské ceny se v prosinci meziměsíčně snížily o jednu desetinu, a to především díky zlevňování pohonných hmot. Vedle toho ceny potravin na rozdíl od jiných let se v prosinci výrazně zklidnily.
V meziročním vyjádření se inflace podle očekávání propadla na 0,1 %. Výrazně inflace zaostává za cílem i prognózou ČNB. Na „vině“ je především příznivý vývoj cen energetických a zemědělských komodit, který v loňském roce po čase nastal. Zejména ropa však ještě neřekla poslední slovo, a tak pozitivní efekt v podobě zlevňování pohonných hmot inflace pocítí i v lednu a v únoru. Na nízké inflaci se podílejí i klesající ceny mobilních telekomunikačních služeb a telefonů, které tlačí dolů sílící konkurence.
Celoroční inflace v prosinci dosáhla 0,4 %. Sama o sobě tedy znamená i nižší impuls například pro letošní růst mezd. Na druhou stranu za nízkou inflací stojí položky, za něž domácnosti utrácejí poměrně velkou část svých rozpočtů. Zlevněním tak skutečně ušetří a mohou své peníze vynaložit jinak. Nízká inflace tak nakonec podporuje spotřebu domácností.
Výhled inflace pro letošní rok je více než umírněný. Inflace se bude jen těžko odlepovat ze současné téměř nuly a teprve ve druhé půlce roku se přiblíží jedničce.
„Reakce centrální banky je nejistá. Nová inflační prognóza bude zcela jistě zrevidována směrem dolů. Centrální bankéři budou v podobné situaci jako na podzim 2013 – pravděpodobnost deflace roste, naopak možnost splnit inflační cíl klesá. Pokud nedojde ke změně postoje centrální banky k tomu, co deflace může reálně přinést, bude ve hře posun kurzového závazku na 29 až 30 Kč,“ uvádí Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka, Česká bankovní asociace.
REKLAMA
Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.