CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

11. 11. 2024

0 komentářů

Inflace se zvýšila na 2,8 %, zrychlila zřejmě i jádrová složka

 

Česká inflace v říjnu vzrostla v meziročním vyjádření z 2,6 % na 2,8 %. To bylo v souladu s naším odhadem, tržním konsensem i prognózou ČNB. Ke zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen z velké části přispěl efekt nižší srovnávací základny u cen energií, které ve druhé polovině loňského roku začaly klesat ze svých vrcholů. Růst regulovaných cen v důsledku toho letos v říjnu zrychlil z 6,6 % na 8,0 % y/y.

Loading



 

Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny vyšší o 0,3 %. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily o 0,3 %, zatímco alkoholické nápoje a tabák o 0,1 %. Růst cen potravin jako celku tak mírně zaostal za naší prognózou. Nepatrně se zvýšily také regulované ceny, v rámci nichž ceny energií meziměsíčně v průměru stagnovaly. Ceny pohonných hmot pak nadále klesaly, oproti předchozím dvěma měsícům však významně pomalejším tempem, a to o 0,5 % m/m. Vývoj regulovaných cen a cen pohonných hmot byl zhruba v souladu s naší prognózou.

Jádrová inflace se pravděpodobně zvýšila. Podle našeho odhadu došlo v říjnu k jejímu nárůstu z meziročních 2,3 % na zhruba 2,4-2,5 %, zatímco my jsme očekávali stagnaci na zářijových 2,3 %. Říjnová data potvrdila trend zrychlujícího růstu imputovaného nájemného. Ten v meziměsíčním vyjádření akceleroval z 0,6 % na 0,8 % a v tom meziročním z 1,4 % na 1,7 %. Tento vývoj je odrazem oživení na nemovitostním trhu a obnoveného svižného růstu cen domů a bytů. V případě skutečně placeného nájemného meziměsíční vzestup zrychlil jen nepatrně z 0,3 % na 0,4 %, v tom meziročním ale naopak zpomalil z 6,4 % na 6,2 %.

Za celý letošní rok odhadujme inflaci ve výši 2,5 % a příští rok její pokles na 1,8 %. Do konce letošního roku inflace pravděpodobně zůstane v blízkosti 3 % y/y. V příštím roce by k jejímu snížení měl přispět vliv slabé spotřebitelské poptávky, utlumeného výrobního sektoru, přísné měnové politiky, a také pokles cen energií a pohonných hmot. Rizikem ve směru vyšší inflace oproti naší prognóze je však pro příští rok obnovený růst cen nemovitostí a případné přetrvání rychlého růstu cen služeb. Ten v říjnu dosáhl 5,3 % y/y (po zářijových 5,0 %), zatímco ceny zboží rostly nadále umírněným tempem (1,3 % y/y v říjnu.)

Autor: Martin Gürtler, analytik Komerční banky

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *