14. 08. 2020
Inflace úspěšně otestovala prognózu ČNB
Červencová inflace dopadla tak, jak ve své nejnovější prognóze předpokládala ČNB a nenaplnila se proto nižší očekávání trhu.
Meziroční inflace vzrostla o jednu desetinu procentního bodu na 3,4 % a opět se tak vzdálila horní hranici cílového intervalu centrální banky. Jádrová inflace dokonce vzrostla na 3,7 % a byla tak nejvyšší od roku 2007 (delší srovnatelná časová řada není k dispozici). Potvrdilo se, že inflační tlaky v ekonomice zůstávají vysoké a nic na tom nezměnila ani recese, respektive hluboký propad poptávky v první polovině roku.
Za celkově vyšší inflací stojí především spotřební daně u alkoholu a cigaret, dražší potraviny (byť mírně v posledním měsíci zlevnily) a rostoucí náklady na bydlení. Jen tyto tři položky samy o sobě tvoří více než dvě třetiny aktuální inflace. S výjimkou meziročně levnějších pohonných hmot a telekomunikačních služeb jinak rostou ceny celého spotřebitelského koše. Nejrychleji v rámci ubytování a stravování, které sice v době nástupu koronaviru zažilo bezprecedentní propad a jen těžko se bude vracet do dřívější kondice, nicméně ceny těchto služeb jsou nyní o pět procent výše než loni. Ceny těchto služeb navíc svižně rostou už od doby zavedení EET v roce 2016 z titulu zvyšujících se zejména provozních nákladů. Vedle tabáku a alkoholu, jejichž cenovou úroveň nastavuje především parlament skrze spotřební daně, rostou ceny v restauracích a hotelech nejrychleji dlouhodobě. U cen potravin dochází v posledních měsících konečně ke změně trendu s tím, jak se nenaplňují prognózy velmi špatné úrody, respektive sucha, které strašilo celé jaro.
Jak už napovídá rekordní jádrová inflace, což je mimochodem inflace, do které se nezapočítávají ani potraviny, ani PHM nebo regulované ceny a změny daní, inflační tlaky v ekonomice nepolevují. Slabší poptávka zatím nepřinutila prodejce ke snižování cen, nicméně je to spíš jen otázka času a konkurence. Zafungovat může i koruna, která se oklepává z jarního panického přestřelení, a která začíná nepřímo (přes tuzemské prodejce) nebo přímo (v zahraničí) zlevňovat zahraniční zboží a služby. I proto by se inflace měla vrátit pod horní hranici tolerančního pásma ještě do konce letošního roku. Současně by mohla pomoci ČR sesadit z pozice země s nejvyšší inflací v rámci celé EU.
Petr Dufek
Analytik ČSOB