10. 04. 2024
Inflace v březnu zůstala na 2 %
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu stejně jako v únoru o 2,0 %. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava.
„V březnu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však rozdílný. Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, byl oddíl potraviny a nealkoholické nápoje, a to zhruba o 6 %,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
„Polovina aktuální inflace jde na vrub rostoucím nákladům na bydlení. V tomto případě je vidět určité zklidnění či korekce, avšak zdaleka ještě ne takové, abychom mohli mluvit o normalizaci cen. S klidem lze zopakovat minulé tvrzení, že se inflace přestěhovala právě do služeb. Zatímco zboží je v průměru stejně drahé jako loni v březnu, služby jsou o 5,4 % dražší. Co čekat dál? Vzhledem k přetrvávání inflace ve službách by ČNB měla postupovat ve snižování sazeb i nadále opatrně a příliš nepřeceňovat aktuální zlevňování potravin. Proto i na květnovém zasedání nejspíše sníží sazby „jen“ o 50 bodů,“ uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
„Inflace v březnu zůstala na svém cíli ve výši 2,0 procenta, což potvrzuje, že inflační epizoda v naší zemi skončila. Potraviny v České republice dokonce zlevňují nejrychleji ze všech zemí Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.