02. 02. 2022
Inflace v zemích eurozóny vstoupila do nového roku překvapivě silná
Hlavním dnešním údajem je lednová inflace v eurozóně. Dosud zveřejněné hodnoty některých členských států ukazují, že i agregovaný výsledek bude pravděpodobně vyšší, než ukazuje medián tržních odhadů (4,4 % po prosincových 5,0 %).
Před zveřejněním lednové inflace v eurozóně se již dostavilo několik indicií ukazující na silnější inflační tlaky. V Německu cenový růst předčil očekávaných 4,4 % a dosáhl 4,9 %. V prosinci inflace činila 5,3 %. Důvodem zvolnění tempa růstu je statistický efekt způsobený přechodnými změnami v nastavení DPH. Proti tomuto efektu ovšem působily vysoké ceny energií a zdražení služeb.
Ve Španělsku inflace zvolnila z 6,5 % na 6,0 % (odhad 5,3 %) a ve Francii z 3,4 % na 3,3 % (odhad 2,9 %). Dle dostupných čísel byl efekt sezónních slev menší, což udrželo dynamiku cen zboží a služeb vyšší. Nepřekvapí proto, když i inflace za eurozónu jako celek nakonec převýší odhadovaných 4,4 %. Výsledky dávají ECB krátce před měnověpolitickým zasedáním (ve čtvrtek) do obtížné pozice. Vyšší ceny služeb vyvíjí tlak na jádrovou inflaci.
Tržby v německém maloobchodu v prosinci zaznamenaly výraznější meziměsíční propad o 5,5 % (meziročně stagnovaly). K poklesu došlo napříč kategoriemi, nejvíce v oddíle oblečení a obuvi. Výsledek znázorňuje negativní dopad zavedení vládních restrikcí v závěru roku, které omezily spotřebu domácností. Navíc v kombinaci se slabším výkonem průmyslu si německá ekonomika v Q4 2021 mezikvartálně nakonec pohoršila o 0,7 %.
Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank
REKLAMA