CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

11. 09. 2023

0 komentářů

Inflaci drží při životě dovolenkáři

 

Tuzemské spotřebitelské ceny v srpnu narostly o 0,2 % meziměsíčně, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 8,5 %. Oproti předchozímu měsíci se tedy snížilo tempo meziměsíčního (z 0,5 %) i meziročního (8,8 %) zdražování. Výsledek je v souladu s očekáváním trhu i České národní banky a nepředstavuje tak velké překvapení.

Loading



 

Meziročně ceny nejvíce narostly v oddíle bydlení, kam spadají energie pro domácnosti, a to o 12,7 %. Následuje kategorie stravování a ubytování (11,8 %) a odívání a obuvi (10,9 %). Naopak nejpříznivěji se ceny vyvíjely ceny v oddíle doprava (-1,7 %), což je dáno efektem vysoké srovnávací základny z loňského roku, kdy vlivem ruské války proti Ukrajině byly enormně drahé pohonné hmoty. Na tuzemské poměry umírněné bylo i zdražování u pošt a telekomunikací (4,7 %) a bytového vybavení (5,5 %). Při zohlednění vah jednotlivých položek spotřebního koše je meziroční inflace tažena oddílem bydlení, který do celkového výsledku přihodil 3,6 procentního bodu, potravinami (1,5pb) a rekreacemi a kulturou (0,8pb).

Meziměsíčně došlo k největšímu zdražení v oddíle doprava (1,7 %), kde silnou roli sehrálo opětovné zvýšení spotřební daně z nafty a vysoké ceny ropy. Následují  alkoholické nápoje a tabák (0,9 %), rekreace a kultura (0,5 %) a stravování a ubytování (0,5 %). Zlevnily naopak potraviny (-0,9 %), bytové vybavení (-0,5 %) či pošty a telekomunikace (-0,2 %).

Srpnová inflační statistika se obešla bez velkých překvapení. Očekávatelné bylo mírné zlevnění potravin, což je standardní sezónní jev, a naopak zdražení pohonných hmot, kde šlo o souběh změny spotřební daně a globálního vývoj na trhu s ropou. Počítat šlo i růstem cen u rekreací, kultury, stravování a ubytování, kterým svědčí dovolenková sezóna. Právě tyto kategorie spolu s oděvy a obuví ovšem ukazují, že poptávková část inflace ještě definitivně poražena nebyla. Jak tuhý bude mít nakonec kořínek, se dozvíme v zářijové statistice, která již nebude ovlivněna letní spotřebitelskou bezstarostností. Na delším výhledu se ovšem pro tuto chvíli nic nemění. Meziroční inflace vykáže ještě jeden pokles v září, po kterém bude následovat stagnace či mírný růst vlivem snížené srovnávací základny z loňského roku, kdy vešel v platnost vládní energetický úsporný tarif. Ke konci roku se tak inflace bude nacházet poblíž 7 procent a celoroční průměr bude poblíž 11 procent. Českou národní banku aktuální data patrně přimějí k dalšímu vyčkávání a na zářijovém zasedání bankovní rady tak zřejmě ke změně úrokových sazeb nedojde. Pokud poté nedojde k výraznějším překvapením, lze první snížení očekávat v listopadu.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *