06. 12. 2022
Investice do nemovitostí jsou pro Čechy méně dostupné než pro Slováky. Výhodnou alternativu nacházejí v akciích a ETF
Zpráva Property Index společnosti Deloitte ukazuje, že Češi v porovnání s ostatními Evropany za novou nemovitost platí průměrně nejvíce v Evropě – 13,3násobek roční mzdy. Sazby hypoték v ČR jsou navíc i třikrát vyšší než ty nabízené na Slovensku. Investování do nemovitostí je proto pro Čechy čím dál méně dostupné. I kvůli tomu se podle spoluzakladatelky Fondee Evy Hlavsové stále více lidí odvrací od investování do nemovitostí a hledá alternativy v akciích a ETF (exchange traded funds). Ty totiž na rozdíl od nemovitostí nevyžadují vysoký počáteční kapitál a na platformách jako Fondee jsou dostupné již od tisíce korun.
„Situace na českém nemovitostním trhu je pro individuální investory obzvlášť nepříznivá. Některá čísla jsou bez přehánění šílená. Podle zprávy Deloitte stouply mezi roky 2020 a 2021 ceny nemovitostí v Praze o 20 % a dle údajů České bankovní asociace se sazby nových hypoték v říjnu dostaly až na 5,9 %. Celkový objem hypoték v Česku tak v říjnu meziročně klesl až o 80 %. Je zřejmé, že v takové situaci si naprostá většina lidí investice do nemovitostí dovolit nemůže, a proto hledají jiné způsoby, jak peníze zhodnotit,“ vysvětluje Eva Hlavsová, spoluzakladatelka Fondee.
Kromě vysokých sazeb překážku představují i nově zpřísněné podmínky hypoték. Kvůli nim musí lidé odevzdat vyšší zálohu, pokud o hypotéku mají zájem. Přesvědčení, že se situace v nejbližší době nezlepší, se odráží i na sentimentu mezi lidmi. V listopadovém průzkumu provedeném společností Ipsos pro Fondee například jen 10% příslušníků generace Z vyjádřilo názor, že si v budoucnu budou moci dovolit do nemovitostí investovat.
Na vzestupu jsou akcie a ETFka
Lidé tak raději volí investice do instrumentů, které nevyžadují vysoký vstupní kapitál nebo nadprůměrné příjmy. Jedním z nich jsou akcie a tzv. ETF, tedy exchange traded funds. Dle údajů společnosti Statista se dnes globálně obchoduje 8 552 ETF, kdežto v roce 2003 jich bylo sotva 300.
REKLAMA
„Lidé hledají balanc mezi konzervativními investicemi a nestabilními kryptoměnami, protože chtějí ochránit své peníze před inflací, ale zbytečně neriskovat. Stále více investují do podílových fondů, a tedy i ETF. Podle dat Asociace pro kapitálový trh ČR před deseti lety činil objem investic do podílových fondů v Česku 235 miliard korun, v minulém roce to ale bylo až 708 miliard. Rostoucí zájem o takovou formu investování vidíme i na naší platformě, kde jsme v září dosáhli mety 10 tisíc klientů. Lidé zkrátka volí druhy investování, které jsou dostupnější a umožňují jim větší flexibilitu,“ komentuje Jan Hlavsa, CEO Fondee.
Na platformě Fondee mohou lidé investovat již od 1 000 Kč a svou investici si rozložit do vícero portfolií. Podkladovým instrumentem jsou právě ETF, která jsou složena z různých akcií a dluhopisů a umožňují tak diverzifikaci vkladů. Součástí portfolií dostupných na platformě jsou i ta s označením ESG, která jsou složena z akcií firem s udržitelným byznysovým modelem.