CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

14. 11. 2024

0 komentářů

Investiční fondy skupiny Penta zahajují činnost, první vklady přijmou v prosinci

 

Skupina Penta mění způsob svého financování, kromě emisí dluhopisů a bankovního financování se do budoucna bude opírat také o dva nově založené investiční fondy – Penta Equity Fund SICAV a Penta Real Estate Fund SICAV. Ty byly nedávno zapsány do seznamu investičních fondů u České národní banky. Probíhají poslední přípravy k veřejnému nabízení na českém trhu, během prosince začnou přijímat první vklady.

Loading



 

„Fondy zakládáme s cílem dále akcelerovat náš růst. Ve všech hlavních společnostech, které skupina Penta vlastní, máme špičkový management, který je schopen řídit expanze na další trhy a ještě rychleji růst. Jediné, co nás brzdí, je nedostatek kapitálu, přestože každoročně reinvestujeme většinu svého zisku,” říká Marek Dospiva, spoluzakladatel skupiny Penta.

Jen za rok 2023 Penta investovala 900 milionů eur. To ale zdaleka nestačí. Obdobnou částku by nyní potřebovala nejsilnější značka v portfoliu Penty, síť lékáren Dr. Max, na svoji aktuální expanzi na italský trh.

Penta Equity Fund SICAV bude pokrývat celé portfolio aktiv skupiny Penta. Zjednodušeně lze říct, že tento fond je určen těm zájemcům, kteří chtějí mít investici diverzifikovanou stejným způsobem jako partneři Penty.

Penta Real Estate Fund SICAV se bude specializovat na výnosy z prémiových nemovitostí jako je například Masaryčka v centru Prahy a z developementu dalších rezidenčních a kancelářských nemovitostí. Penta vlastní pozemky v lokalitách s vysokým potenciálem v centru Prahy a Bratislavy a připravuje také expanzi do jedné z metropolí západní Evropy.

REKLAMA

Jde o fondy pro kvalifikované investory, minimální vklad je 1 milion korun v Česku a 50 000 EUR na Slovensku.

Roli obhospodařovatele a administrátora bude plnit v Česku licencovaná CODYA investiční společnost, a.s. Mezi její odpovědnost tak bude patřit mimo jiné vydávání investičních akcií, jejich evidence a oceňování pro investory.

Skupina Penta dlouhodobě dosahuje výnosů okolo 15 % ročně. Vzhledem k tomu, že u obou fondů jde o investici přímo do akcií daných holdingů, tak očekávaná výkonnost pro investory bude v příštích letech 13-15 % p.a.

Oba fondy budou oceňované na měsíční bázi na skutečnou fair value. Se stejnou frekvencí tak bude probíhat i vypořádání objednávek od investorů. Fondy přitom umožní investorům vstupovat jak v EUR, tak v CZK a budou aktivně zajišťovat měnové riziko.

Přesné parametry fondů jsou následující. U Equity fondu počítáme s performance fee 20 % u zhodnocení nad 8 % ročně, u Real Estate fondu počítáme s performance fee 30 % u zhodnocení nad 10 % ročně.

REKLAMA

V nabídce ale budou i třídy nesoucí čisté minimální a maximální zhodnocení pro konzervativnější typ investora v rozmezí 0 – 10 % ročně.

Zájemci o investování do těchto fondů se mohou obrátit na Privatbanku, kterou rovněž vlastní skupina Penta. Dalším distribučním kanálem bude i samotná investiční společnost Codya a dále Conseq Investment Management a s nimi spolupracující investiční zprostředkovatelé. Předpokládáme, že investici v budoucnu dokážou zprostředkovat také privátní bankéři hlavních českých bank a hlavní finančně poradenské sítě, které v Česku působí. Cílem je, aby možnost investice byla maximálně dostupná a snadná.

„Do budoucna počítáme se založením speciálního fondu nemovitostí a s otevřením možnosti vstupu také pro retailové investory s investicemi menšími než jeden milion korun,“ říká Tomáš Kálal, který přípravy investičních fondů Penty řídí.

Manažerský poplatek bude ve výši 1,6 % p.a.

Fondy skupiny Penta by se měly v horizontu několika let zařadit mezi ty vůbec největší v Česku. „Díky nepeněžitým vkladům zakladatelů hned při vzniku se bude jednat o miliardové fondy od začátku. I díky tomu bude jejich nákladovost velmi nízká s důrazem na maximální efektivitu celé fondové struktury,“ doplňuje Tomáš Kálal.

Investice bude omezena pouze výstupním poplatkem po dobu tří, respektive čtyř let. I tuto bariéru však v budoucnu odstraní burza, na kterou budou zalistovány investiční akcie fondů. Pro investory v ČR platí tříleté období, po jehož uplynutí jsou jejich výnosy osvobozené od daně. Na Slovensku je situace obdobná, pokud budou akcie paralelně obchodované na veřejném trhu.

Jako první se možnost vstupu do fondu otevírá pro české investory. Paralelně však probíhá příprava pasportizace u ČNB i pro Slovensko, fondy tak budou v brzké době veřejně nabízeny i zde. V příštím roce se tato možnost otevře i pro další evropské trhy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *