13. 10. 2022
INVESTIČNÍ RATING RUSKA A UKRAJINY PATŘÍ UŽ PŮL ROKU K NEJHORŠÍM NA SVĚTĚ
V důsledku války panuje v obou zemích obrovská nejistota ohledně očekávané návratnosti investic. Podle mezinárodního ratingu společnosti Dun & Bradstreet, která je lídrem v oblasti analýzy obchodních dat a která již více než deset let hodnotí investiční klima v jednotlivých zemích světa, se Rusko i Ukrajina po invazi zařadily mezi nejrizikovější země pro investory.
Praha, 13. 10. 2022 – Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území a uvalení evropských sankcí na Rusko snížila společnost Dun & Bradstreet hodnocení této země o jeden celý bod – z DB5d na DB6d – a tím z „vysokého rizika“ na „velmi vysoké riziko“ návratnosti investic.
V posledních šesti měsících byla na samotné Rusko uvalena řada sankcí v různých oblastech, které mají na zemi stále závažnější ekonomický dopad. Podle Dun & Bradstreet tak rating země zůstává v jednom z nejhorších pásem, protože ekonomický výhled země je stále velmi nejistý. Řada subjektů po celém světě odmítá obchodovat s místními společnostmi. Jedná se o nejhorší hodnocení Ruska za posledních deset let. Země jako Nigérie, Bělorusko, Libanon, Nikaragua, Myanmar a Irák jsou hodnoceny ve stejném pásmu.
Pouze 5 zemí na světě má v současné době nejhorší investiční klima, které společnost Dun & Bradstreet definuje jako nejvyšší riziko návratnosti investic DB7. Po invazi na konci února letošního roku se Ukrajina připojila k Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Jemenu. Do té doby se dlouho pohyboval v pásmu DB6 o jeden stupeň výše.
Společnost Dun & Bradstreet již dříve uvedla, že Ukrajina je připravena stát se jedním z nejdůležitějších center globálních technologických lídrů. V zemi sídlila řada nadnárodních společností různých velikostí. Válka však měla ničivý dopad na podnikání ve všech odvětvích. Investice na Ukrajině jsou proto dnes spojeny s nejvyššími politickými, makroekonomickými, obchodními a vnějšími riziky.
REKLAMA
Hodnocení rizikovosti zemí společnosti Dun & Bradstreet poskytuje mezinárodní srovnávací hodnocení rizikovosti podnikání v jednotlivých zemích. Jeho cílem je předpovědět riziko země, zejména pokud jde o návratnost investice v časovém horizontu dvou let.