Podle nejnovějších dat americké centrální banky FED je nyní drženo v hotovosti, či ve formě bankovních vkladů neuvěřitelných 8,85 bil. USD, což představuje více než 74% tržní hodnoty US společností a zároveň nejvyšší hodnotu od roku 1990. Poměr mezi drženou hotovostí a tržní kapitalizací US společností pak vzrostl za posledních 11 měsíců o závratných 86%.
Finanční společnosti Leuthold, Invesco Aim Advisors Inc., Hennesy Advisors Inc. a BlackRock Inc., jež dohromady kontrolují 1,7 bil. USD, upozorňují na historická fakta, podle nichž širší index S&P 500, nyní směřující k nejvyššímu ročnímu propadu od roku 1931, by na základě zveřejněných maxim o objemu držené hotovosti mohl zaznamenat strmý růst. Ve všech osmi předešlých případech kdy množství držené hotovosti dosáhlo v porovnání s tržní kapitalizací US společností svého vrcholu, posílil širší index S&P 500 v průměru o 24% za 6 měsíců, a proto právě nyní je dle investiční společnosti Leuthold Group ta nejpříhodnější doba pro investice do cenných papírů.
A argumenty nejsou pouze technické a historické. Po vládní záchraně Citigroup se index S&P 500 odrazil od svého jedenáctiletého dna z 20. listopadu a posílil již o 16%, nově zvolený prezident Barrack Obama je připraven stimulovat růst největšími infrastrukturálními investicemi od padesátých let 20. století a FED snížil úrokové sazby prakticky na nulu. Hotovost na úročitelných běžných účtech vydělává bez započtení inflace v průměru méně než 0,1% a výnosnost desetiletých vládních dluhopisů je na hranici 1,03%!
Dnešní nízká likvidita a malé objemy však symbolizují jediné: investoři vyčkávají. Proč? Poté co za tento rok bylo z celkové hodnoty světových cenných papírů vymazáno více než 30 bil. USD, bude jakékoliv zotavení závislé na dvou věcech, a to na pozitivním obratu v hospodářských výsledcích společností a na zdraví ekonomiky jako celku.
Dle odhadů agentury Bloomberg zisky společností v rámci širšího indexu S&P 500 klesnou v prvních třech měsících roku 2009 o 10,3% a v 2Q o dalších 5,8%. A podobný vývoj lze logicky očekávat i u růstu HDP v první polovině roku 2009. O “palivo“, jež by trhy nastartovalo k růstu, nouze není, ale investoři musejí mít racionální důvody jej použít. Své zbraně naopak již vystřílel FED, jenž snížením úrokových sazeb na historické minimum de facto přišel o poslední měnový nástroj k podpoře likvidity. Jak říká Frederic Dickson, hlavní market strategist D.A. Davidson & Co.: „FED vystřelil z toho největšího děla, jež měl k dispozici a nyní se ukáže, zda střela zasáhne cíl ve správném bodě“.
REKLAMA
Pokusme se nyní analyzovat nastalou situaci v historickém kontextu. Během obou největších recesí od konce 2. světové války, objem držené hotovosti dosáhl svého vrcholu vždy jeden měsíc předtím, než se cenné papíry odrazily ode dna. V září roku 1974 dosáhl podíl objemu držené hotovosti (604,5 mld. USD) vůči celkové hodnotě amerických kapitálových trhů rekordní hodnoty 121%. Po tomto vrcholu trhy odstartovaly strmý růst a mezi říjnem 1974 a březnem 1975 zaznamenaly posílení o 31%. V červnu 1982, po 20-ti měsíčním medvědím trhu, se podílely peníze s “nulovou maturitou“ (hotovost v oběhu + vklady na běžných účtech) 95 procenty na celkové hodnotě amerických kapitálových trhů. Tento fakt poté odstartoval 6-ti měsíční růst, během něhož S&P 500 posílil o 36%.
Zatím poslední případ, kdy objem hotovosti dosáhl vysokého podílu na celkové hodnotě amerických trhů, byl rok 1990. V říjnu tohoto roku tento podíl činil 75% a již šest měsíců po dosažení tohoto vrcholu posílil index S&P 500 o 23%. Pokud má tedy historie tendenci se opakovat jsme nyní v naprosto totožné situaci. Investoři sedí na obrovské hoře peněz a je jen otázkou času kdy se tyto peníze rozhodnou zhodnotit prostřednictvím kapitálových trhů.