13. 03. 2014
Irské HDP překvapivě kleslo, ale aukce dluhopisů dopadla na výbornou
Irsko dnes úspěšně prodalo 10leté státní dluhopisy v hodnotě 1 miliardy eur, což je pro Dublin nejúspěšnější aukce státních bondů za posledního 3 a půl roku, tedy od suspenzace jeho účasti na finančních trzích. Irsko již v lednu na trhu úspěšně prodalo 10leté dluhopisy, tehdy šlo ale o syndikátový prodej. Dublin tímto potvrdil svoji samostatnost v obstarávání finančních prostředků na finančních trzích bez pomoci mezinárodních institucí jako Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská unie (EU) a Evropská centrální banka (ECB) (tzv. “trojka“). Výnosy z dluhopisů dosáhly v aukci 2,967 procenta, což je nejníže za 10 let a nesrovnatelně odlišná hodnota s 15 procenty, jichž bylo od země požadováno v roce 2011. Poptávka po cenných papírech byla 2,9 násobně vyšší, než bylo nabízeno. Irsko má již nyní dostatek finančních zdrojů pro letošní rok a téměř i příští rok.
HDP Irska v posledním čtvrtletí 2013 mezikvartálně oslabilo o 2,3 procenta, přičemž se očekával 0,4 procentní růst. Tento výsledek zarazil všechny, jež věřili, že země má to nejhorší již za sebou. Irská ekonomika totiž vykazovala v 2. a 3. kvartále 2013 solidní růst, v prosinci loňského roku definitivně opustila záchranný program a vstoupila na finanční trhy, na nichž jak dnes dokázala, je schopná si sama vypůjčit potřebné prostředky k financování státu. Na poklesu ekonomické výkonosti se nejvíce podílela slabší domácí poptávka a nižší export. Vývoz, na němž je ekonomika hodně závislá, oslabil kvůli tomu, že mnohým farmaceutickým společnostem vypršely patenty na léčivá. V roce 2013 pak ekonomika celkově ztratila 0,3 procenta, očekával se naopak 0,3 procentní růst.
Na druhé straně trh práce vykazuje zlepšení. Nezaměstnanost od začátku roku 2013 klesla z 13,9 na 11,9 procenta, kde byla v únoru 2014, což je pod průměrem eurozóny 12,2 procenta. Po splasknutí nemovitostní bubliny v roce 2010, která byla příčinnou krize v zemi, ceny nemovitostí opět rostou a spotřebitelská důvěra je na 7letých maximech. V roce 2014 očekává Irsko expanzi HDP o 2 procenta, kterou bude muset dosáhnout, když se bude chtít jako jedna z nejzadluženějších zemí eurozóny (dluh/HDP = 117,4 %) postupně úspěšně oddlužit a dosáhnout požadovaného kritéria poměru dluhu k HDP ve výši 60 procent. Udržitelný ekonomický růst je tak pro Dublin posledním puzzle ve skládačce cesty z krize. Svůj úspěch by pak země mohla prezentovat dalším státům jako Portugalsko nebo Řecko, jež stále v záchranném programu pobývají.
Graf: Vývoj HDP Irska mezikvartální srovnání