CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

22. 11. 2018

0 komentářů

Itálie v pasti pravidel?

 

Rostoucí napětí mezi Itálií a Bruselem ohledně italského rozpočtu na příští rok trhům sice klidu nepřidá, v mezičase může dokonce pobavit, nicméně s jakým rozpočtem bude nakonec Itálie hospodařit, se zatím neví.

Loading



 

Stejně tak není jisté, jestli tato druhá nejzadluženější země dostane pokutu v případě, že bude trvat dál na svém a rozpočtové úsilí nenasměřuje tak, aby uspokojila požadavky Bruselu. Jedno je téměř jisté, že pokud půjde dál svou cestou a třeba ani žádnou penalizaci ze strany EU nevyfasuje, tak ji nakonec mohou potrestat právě finanční trhy.

Někdo totiž naplánovaný schodek rozpočtů profinancovat nakonec bude muset. A je téměř jisté, že to nebude ECB, která hodlá už velmi brzy ukončit program kvantitativního uvolňování. Díky němu už ve své bilanci na konci září držela dluhopisy za více než 2 biliony eur, z nichž necelých 362 mld. eur tvoří italské dluhopisy. Mají sice průměrnou splatnost 7,6 let, nicméně přijde doba, kdy některé budou splatné, a ECB bude zvažovat, zda za získané peníze reinvestovat znovu do italských papírů.

Rozpočtová „přestřelka“ mezi Itálií a centrálou EU tak může nakonec vyústit do ještě většího napětí na dluhopisovém trhu, které by se druhé nejzadluženější zemi EU nemuselo vůbec vyplatit. Už vůbec ne v době, kdy italská ekonomika stagnuje (viz poslední výsledek HDP) a indexy nákupních manažerů dokonce indikují možnost recese. V tomto směru je sice pochopitelná snaha italské strany vyhnout se fiskální restrikci, na druhou stranu je však ospravedlnitelná snaha vynutit si dodržování dohodnutých pravidel.

Nezbývá než najít kompromis, nebo „zkusit štěstí“ a dál hrotit situaci. Otázkou je, jaká se však dá dělat rozpočtová expanze s dluhem přesahujícím 131 % HDP, což je mimochodem 2x více, než připouští maastrichtské kritérium, a úrokovými náklady dosahujícími téměř 4 % HDP ročně.

REKLAMA

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *