Podobné cvičení ve Švýcarsku v srpnu 2011, kdy se tamní centrální banka (SNB) rozhodla nepustit frank pod 1,20 EUR/SFR, vedlo SNB v prvních čtrnácti dnech k navýšení devizových rezerv zhruba o 35 %. Oslabení franku ale bylo také daleko výraznější – do začátku září ztratil necelých dvacet procent, zatímco ztráty koruny se pohybují stále okolo 5 %.
Podobně jako ve Švýcarsku očekáváme, že potřeba intervencí se po počátečním náporu zklidní a centrální banka nebude muset skupovat devizové rezervy takovým tempem jako v prvních týdnech. S automatickým udržováním kurzu nad 27,00 EUR/CZK ji mohou pomoci také spekulace na to, že centrální banka může eventuálně intervenční kurz ještě oslabit.Také řada exportujících podniků nebude mít v nejbližší době tradiční tradiční motivaci zajišťovat svůj kurz na delší dobu dopředu – přirozený tlak na silnější korunu tím může trochu zeslábnout (na nejbližší období totiž řada podniků kurz zajištěný má). Sečteno, podtrženo, tempo přírůstku devizových rezerv by v nadcházejících týdnech mělo zpomalit.
K výraznějšímu nárůstu aktivity centrální banky na trhu dojde pravděpodobně opět ve chvíli, kdy trhy začnou sázet na exit z intervenčního režimu. Pak výrazně stoupne ochota exportérů znovu zajišťovat otevřené eurové pozice a ČNB nezbude nic jiného než bránit spotový kurz na 27,00 EUR/CZK prostřednictvím rychlého skupování devizových rezerv.
Jan Bureš, hlavní ekonom Ery