Tento týden bude ve znamení nových reálných dat z ekonomiky, která ukážou, v jakém stavu se nacházely největší odvětví po začátku uvolňování restriktivních opatření zaměřených na boj s koronavirem, a to nejenom u nás, ale i v blízkém okolí. Už včera se trhy měly možnost podívat na vývoj nových zakázek v německém průmyslu, který byl v důsledku své exportní orientace koronakrizí zasažen extrémně silně. Květnová data naznačují, že z nejhoršího je německý průmysl už venku, avšak k předkrizové úrovni zakázek má stále ještě velmi daleko. Proto lze více než desetiprocentní meziměsíční nárůst objednávek jistě uvítat, avšak současně se nedá přehlédnout, že jsou stále o téměř 30 % pod úrovní loňského května nebo o 31 % pod únorovou hodnotou. V případě automobilového průmyslu, jehož dodavatelské řetězce sahají i do ČR, byly květnové zakázky v podstatě jen poloviční.
Jak si vedl průmysl v květnu, kdy se už postupně rozběhla výroba všech tří tuzemských automobilek, se dozvíme už dnes. Meziroční čísla by už neměla po dubnovém třetinovém propadu snad nikoho vyděsit, takže tím podstatným bude, do jaké míry se situace v největším odvětví zlepšila ve srovnání s předchozím měsícem. A možná ještě podstatnější bude, jak vypadaly zakázkové knihy průmyslových firem. Už z dřívějších průzkumů totiž vyplývalo, že nálada v průmyslu se sice vrací k předkrizovým (byť i tak slabým) úrovním, avšak spíše díky úlevě a nadějím vkládaným do dalších měsíců a nikoliv v důsledku hrnoucích se objednávek.
Ve čtvrtek by měly přijít na řadu statistiky z českého trhu práce, který zatím velkou vlnu propouštění nezaregistroval, ať už v důsledku vyčkávání firem podpořených kurzarbeitem nebo odchodu zahraničních agenturních zaměstnanců. Přesto by červnová čísla mohla více napovědět, s jak velký problémem má ČR na tomto poli asi počítat. Nepůjde pouze o počty nezaměstnaných, ale i o volná pracovní místa, jejichž počet se postupně zmenšuje. Pokud by údaje MPSV ještě doplnilo o počty podpořených míst v rámci programu Antivirus, byl by to téměř dokonalý obrázek současného stavu.
Česká data v pátek završí inflace, která se oproti dřívějším očekáváním stále ještě drží v důsledku zdražování potravin výše. I když i červnová data budou nejspíš dál na horní hranici tolerančního pásma ČNB, pokles inflace ve druhé polovině roku je v podstatě téměř jistý. Z pohledu centrální banky však možná tentokrát sehrají větší roli právě výše uvedená data z české i evropské ekonomiky, která budou formovat její novou prognózou, nad níž se bude bankovní rada rozhodovat o nastavení měnové politiky už začátkem srpna.
Petr Dufek
Analytik ČSOB
REKLAMA