19. 09. 2022
Jak tento týden Fed zareaguje na vysokou inflaci a souběžné výprodeje akcií a dluhopisů?
Uplynulý týden byl ve znamení vysoké americké inflace, která trhy po právu vystrašila a spustila kombinovaný výprodej na akciových i dluhopisových trzích. Dolarové i eurové dvouleté swapové sazby vystoupaly na nejvyšší úrovně za více než dekádu a k více než desetiletým maximům se blíží i dlouhý konec americké křivky. Vysoká inflace a vyšší sazby se nelíbí akciím, které šly minulý týden prudce dolů a od začátku roku jsou hlavní indexy v mínusu necelých 19 %.
V tomto týdnu proto bude velmi důležité, jak nová inflační čísla bude interpretovat americký Fed na dlouho očekávaném zářijovém zasedání. Podle trhů i podle nás se zdá být vcelku jasné, že nás čeká růst sazeb o 75 bps (minimálně). Větší pozornost ovšem nakonec přitáhne aktualizovaná prognóza a zejména nová trajektorie úrokových sazeb předpokládaná americkými centrálními bankéři (dot plots). Naposledy předpokládali centrální bankéři vrchol úrokových sazeb v okolí 3,75 % (s relativně vysokým rozpětím odhadů). Pokud se odhady pro vrchol sazeb posunou výrazně výše (až do blízkosti 5 %), může to teoreticky poslat krátký konec americké výnosové křivky ještě výše. A to by se pravděpodobně mohlo líbit americkému dolaru.
Na druhé straně euro může mít problém s udržením pozic v okolí parity (1,00 EUR/USD) čistě kvůli špatným domácím statistikám a nejistotě spojené s řešením energetické krize před startující zimní topnou sezónou. Právě tato nejistota by se měla odrazit v prvních odhadech PMI za měsíc září, které budou k dispozici na konci tohoto týdne. Očekáváme, že průmysl bude v důsledku vysokých cen na vstupech a rostoucí nejistotě čelit slábnoucí poptávce – a to zejména v energeticky náročných odvětvích jako je zpracování kovů nebo chemický průmysl.
Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance